اصلی‌ترین تفاوت‌ها و ویژگی‌های ژل و فیلر لب

بدون شک، همه‌ی ما دوست داریم که زیباتر باشیم و شاداب‌تر به نظر برسیم. یکی از موردهایی که تاثیر بسیار بالایی در زیبایی ما دارد، چهره‌ی ما است. برای همین، تلاش ما باید این باشد که بتوانیم چهره‌ی شاداب‌تر و سرحالی داشته باشیم. یکی از عضوهایی که باعث آن می‌شود، لب‌ها هستند که باید سعی کنیم همیشه حالت خوبی داشته باشند.

البته با گذشت زمان و با بالا رفتن سن، تغییرهایی در اعضای بدن ایجاد می‌شود و آن‌ها کم‌کم حالت طبیعی خود را از دست می‌دهند که لب‌ها هم همین طور هستند. آن‌ها کم‌کم چروکیده می‌شوند و حجم و برجستگی خود را از دست می‌دهند.

برای همین، برای این که ما بتوانیم حالت طبیعی آن را حفظ کنیم یا در کل، ظاهر آن را بهتر کنیم، از ژل‌ها و فیلرهای لب استفاده می‌کنیم. حالا می‌خواهیم در این مقاله و مقاله‌های بعدی، تفاوت انواع فیلرهای لب را با هم بررسی کنیم. در مقاله‌ی قبلی درباره‌ی «تفاوت ژل لب روسی و معمولی» گفتیم که می‌توانید آن را هم مطالعه کنید.

اصلی‌ترین تفاوت‌ها و ویژگی‌های ژل و فیلر لب

فرق‌ها و تفاوت‌های ژل و فیلر لب

اگر خواهیم فرق بین ژل و فیلر لب را بدانیم، ابتدا باید بدانیم که ژل چیست و به چه چیزی فیلر لب می‌گویند.

به هر ماده‌ی طبیعی یا مصنوعی که باعث تغییر بافت پوست و حجیم شدن آن شود، فیلر می‌گویند. فیلرها، یک سری مواد پرکننده هستند که معمولاً برای برگرداندن حجم از دست رفته‌ی بافت پوست استفاده می‌شوند و چین و چروک پوست را از بین می‌برند. در کل، فیلر یعنی پرکننده که انواع روش‌های تزریق لب برای حجیم کردن آن را شامل می‌شود که تزریق ژل لب، یکی از این روش‌ها است.

اما ژل لب چیست؟ در بالا گفتیم که فیلر می‌تواند یک ماده‌ی طبیعی یا مصنوعی باشد. ماده‌ی طبیعی مانند چربی و ماده‌ی مصنوعی مانند ژل. بنابراین، ژل لب، یک ماده‌ی ژلاتینی مصنوعی و ساختگی است که برای افزایش حجم و برجسته کردن لب‌ها استفاده می‌شوند. پس، ژل لب، یک نوع فیلر است.

البته همه‌ی روش‌های فیلر لب، تزریق ژل نیستند؛ بلکه روش‌های دیگری مانند پلی لاکتیک اسید هم هست که در آن به جای پر کردن با ژل، بافت پوست را تحریک می‌کنند تا کلاژن بیش‌تری در بافت پوست ساخته شود. این روش‌ها، روش‌های دائم نیستند و جزو روش‌های نیمه‌دائم هستند.

اگر بخواهیم خیلی ساده صحبت کنیم، به هر ماده‌ای که باعث برآمدگی پوست شود، فیلر می‌گویند. بنابراین، اگر بخواهیم تفاوت بین ژل و فیلر لب را بررسی کنیم، باید بدانیم که آن فیلر، چه ماده‌ای است. مثلاً اگر فیلر لب از جنس چربی است، می‌توان این را بررسی کرد که «آیا تزریق ژل لب بهتر است یا چربی؟». چربی انسان، یکی از مهم‌ترین فیلرها برای تزریق هستند.

متاسفانه شنیده می‌شود که تفاوت بین فیلر و ژل لب را اشتباه بیان می‌کنند. برخی‌ها، تفاوت آن‌ها در فرم و شکلی می‌دانند که به لب‌ها می‌دهند؛ در حالی که این، تفاوت نیست و به تکنیک پزشک بستگی دارد. هر پزشک با توجه به دانش زیبایی‌شناسی که دارد، برای هر کسی تکنیک خاص خود را اجرا می‌کند. برای نمونه، شاید نوع فیلری که برای فرد مسن انتخاب می‌کند با کسی که جوان است، متفاوت باشد.

به عنوان یک نکته، این را هم به یاد داشته باشید که در تزریق فیلر و ژل لب، بهتر است که شکل طبیعی آن تغییر نکند و اصلاح آن باید فرم طبیعی را حفظ کند. به طوری که لب‌ها از حالت اصلی و مرزهای لب خارج نشوند.

ژل لب از چه ساخته می‌شود؟

به طور کلی، می‌توان گفت که ژل‌های مورد استفاده در زیبایی که توسط تولیدکننده‌های مختلف و با نام‌های مختلف ساخته می‌شوند، همگی بر پایه‌ی هیالورونیک اسید هستند. در واقع، ترکیب همه‌ی ژل‌ها یکسان است و فقط در دو مورد با هم تفاوت دارند:

 • ماندگاری
 • میزان چگالی

درباره‌ی هیالورونیک اسید هم باید گفت که یک ترکیب شیمیایی است که در محصولات گوناگون آرایشی مانند مرطوب‌کننده‌ها، سرم‌های ویژه‌ی صورت و کرم‌های جوان‌کننده پوست استفاده می‌شود.

ویژگی‌های یک ژل لب خوب برای تزریق

بعد از این که با تفاوت بین ژل و فیلر لب آشنا شدیم، حالا نوبت آن رسیده است که تفاوت بین ژل خوب و ژل مناسب را بدانیم. ما فکر می‌کنیم که اگر یک ژل، ویژگی‌های زیر را داشته باشد، یک ژل خوب و ایده‌آل برای تزریق است:

 • وسکوزینه ژل
 • سفت بودن مناسب ژل
 • گلوله‌ای نشدن ژل با گذشت زمان
 • چسبندگی مناسب ژل به بافت مورد نظر
 • جذب یکنواخت ژل در بافت‌های تزریق شده
 • داشتن زنجیره متصل به هم در ساختار ژل

البته ویژگی‌های یک ژل لب خوب، فقط به موردهای بالا ختم نمی‌شود. نکته‌ی مهمی که در تزریق فیلرها و حجم‌دهنده‌ها وجود دارد، این است که باید با ساختار بدنی انسان سازگاری داشته باشند و بر اساس ساختار بدنی انسان ساخته شده باشند؛ چون ناسازگاری این مواد با بدن، پیامدهای ناگواری را برای فرد خواهد داشت.

بنابراین، یکی از نکته‌هایی که باید به آن توجه کنید، این است که حتماً تزریق ژل یا فیلر لب را در یک کلینیک معتبر و دارای مجوز انجام بدهید که از مواد باکیفیت استفاده می‌کنند. ما کلینیک دکتر مریم خیرآبادی را پیشنهاد می‌کنیم که دارای پزشک‌های متخصص و باتجربه هستند. شما می‌توانید با کلینیک ارتباط بگیرید و از مشورت‌های رایگان آن جا استفاده کنید.

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که ژل لب داشته باشد، این است که به طور یکنواخت در لب جذب شود. اگر جذب ژل در لب به طور یک نواخت انجام نشود، نتیجه‌ی خوبی را از تزریق نخواهیم گرفت. برای همین، باز هم پیشنهاد می‌کنیم که به کلینیک‌های معتبر مراجعه کنید و مطمئن شوید که تجربه و تخصص کافی را داشته باشند.

آیا تزریق ژل یا فیلر لب خطر دارد؟

هر دو روش تزریق ژل یا فیلر لب، روش‌های خطرناکی نیستند و سلامت افراد را تهدید نمی‌کنند؛ ولی به شرطی که از موادی برای تزریق استفاده شود که معتبر و مناسب باشند و همچنین تزریق در کلینیکی تزریق شود که معتبر و دارای مجوز باشد که ما در تهران، کلینیک دکتر مریم خیرآبادی را پیشنهاد می‌کنیم.

اما مسئله‌ی دیگری که باید بررسی شود، این است که آیا تزریق ژل لب یا فیلر لب برای همه مناسب است؟ خیر. تزریق ژل لب و فیلر لب برای افراد زیر مناسب نیست:

 • کسانی که انتظار غیرمنطقی از نتیجه‌ی تزریق دارند.
 • خانم‌های باردار یا مادرهایی که به فرزندهای خود شیر می‌دهند.
 • کسانی که نمی‌خواهند پیش از تزریق، تست آلرژی بدهند، افراد مناسبی برای تزریق کلاژن حیوانی نیستند.

البته اگرچه تزریق ژل و فیلر لب، خطرناک نیست؛ ولی همچنان باید مراقبت‌های قبل از تزریق را رعایت کرد و بهتر است که قبل از انجام تزریق، با متخصص پوست مشورت کرد که اگر دارای حساسیت‌های پوستی هستید، آن‌ها را در نظر داشته باشند. در کل، چند مورد کلی زیر را می‌توان نام برد که قبل از تزریق باید آن‌ها را با مشورت پزشک رعایت کرد:

 • اگر از داروی خاصی استفاده می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • یک هفته قبل از تزریق، از مصرف داروهای آسپرین، ایپوبروفن و این گونه داروها خودداری کنید.
 • از مصرف روغن ماهی و ویتامین E پرهیز کنید.
 • استفاده از هر گونه نوشیدنی الکلی اکیداً ممنوع!

ماندگاری و طول عمر ژل و فیلر لب

یکی از موردهای مهمی که در تزریق ژل و فیلر لب باید بررسی شوند، میزان ماندگاری و طول عمر آن‌ها است. معمولاً همه دوست دارند که روشی را انجام دهند که دوام و ماندگاری بیش‌تری داشته باشد؛ ولی آن‌ها نمی‌دانند که میزان ماندگاری تزریق‌ها به عوامل زیر بستگی دارد که بخشی از آن، به بدن و فعالیت آن‌ها مربوط می‌شود:

 • نوع پوست
 • محل تزریق
 • میزان تزریق
 • جنس و نوع مواد تزریق
 • سوخت‌وساز بدن

روی هم رفته، ژل‌ها‌ و فیلرها، همیشگی و دائمی نیستند و بسته به نوع و ترکیب ساختاری ژل‌ها بین شش ماه تا دو سال ماندگاری دارند که بعد از آن، فرد می‌تواند برای ترمیم و تمدید تزریق، اقدام کند. اگر می‌خواهید که درباره‌ی ژل‌ها بیش‌تر بدانید، پیشنهاد می‌کنیم که این مقاله را مطالعه کنید.

دریافت مشاوره رایگان!

زیبا بودن، حق شماست. شما می‌توانید هم به صورت حضوری و هم تلفنی، از کارشناس‌های «کلینیک دکتر مریم خیرآبادی» مشاوره بگیرید. برای تماس‌های تلفنی در ساعت‌های کاری، پاسخگوی شما عزیزان هستیم. شما حتی می‌توانید در در واتس‌اپ به ما پیام دهید.


شماره تلفن کلینیک: ۳۴۰۹۱۶۷۴-۰۲۶
شماره تلفن همراه: ۰۹۰۳۹۷۳۳۳۴۶
نشانی کلینیک: کرج، فردیس، فلکه اول، برج نگین البرز، طبقه چهارم، واحد ۱۷

5 از 1 امتیاز

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا