روش‌های رفع و از بین بردن غبغب؛ بدون جراحی

غبغب، یکی از موضوع‌هایی هست که برخی از افراد را آزار می‌دهد؛ چون زیبایی چهره‌ی آن‌ها را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود که آن‌ها احساس خوبی به صورت خود نداشته باشند و در نتیجه، همین حس ناخوشایند، روی کیفیت زندگی شان تاثیرگذار است. برای همین، خیلی‌ها به دنبال راهکارهایی برای رفع و از بین بردن غبغب هستند که ما قصد داریم در این مطلب، چند راهکار را به شما معرفی کنیم.

غبغب به دلیل‌های مختلفی ایجاد می‌شود؛ از چاقی گرفته تا افزایش سن، کم کاری تیروئید و مسائل ژنتیکی. مثلاً افزایش سن یا کاهش وزن باعث می‌شود که در ناحیه صورت و گردن، دچار افتادگی پوست شویم که در نتیجه، زیبایی آن ناحیه از دست می‌رود؛ ولی خوشبختانه با پیشرفت‌های علمی، اکنون می‌توان زیبایی و شادابی چهره را برگرداند. با استفاده از «لیفت غبغب» می‌توان از شر پوست‌ها و چربی‌های اضافه ناحیه غبغب که فرم چهره شما را به هم می‌ریزد، خلاص شد.

البته و متاسفانه، درباره‌ی «لیفت غبغب» نگرانی‌های زیادی وجود دارد. چون برخی‌ها تصور می‌کنند که لیفت غبغب، خطرناک است و با درد همراه است. برخی‌ها هم فکر می‌کنند که با لیفت غبغب، به عصب‌های آن‌ها آسیب وارد می‌شود و شاید حتی باعث فلج اعصاب آن‌ها شود. ولی با جرئت می‌توان گفت که هیچ کدام از این موردها وجود ندارد و اگر لیفت غبغب در مراکز معتبر و به دست پزشک متخصص انجام شود، هیچ خطری ندارد.

همچنین، این را هم باید در نظر گرفته که روش‌های گوناگونی برای رفع و از بین بردن غبغب هست؛ از روش‌های خانگی گرفته تا روش‌های تهاجمی (جراحی) و غیر تهاجمی (بدون جراحی) که ما در این مقاله، روش‌های غیر جراحی و غیر تهاجمی را بررسی می‌کنیم. اگر می‌خواهید روش‌های خانگی برای از بین بردن غبغب را بدانید، مقاله‌ی «راه‌های پیشگیری غبغب و روش‌های خانگی برای رفع آن» را مطالعه کنید.

البته این را هم در نظر داشته باشید که اگر بخواهیم دقیق‌تر صحبت کنیم، رفع و از بین بردن غبغب، یکی از روش‌های کانتورینگ یا زاویه‌سازی صورت است که به طور مفصل در مقاله‌های قبلی درباره‌ی آن صحبت کرده‌ایم.

روش‌های رفع و از بین بردن غبغب؛ بدون جراحی

غبغب چیست؟

به طور ساده، غبغب به چربی جمع شده در زیر فک (ناحیه‌ی اتصال گردن و چانه) گفته می‌شود که می‌تواند به دلیل چاقی، افزایش سن و دلیل‌های دیگری باشد. در هر حال، غبغب، تاثیر منفی در زیبایی چهره دارد و برای همین، بیش‌تر کسانی که این مشکل را دارند، سعی در رفع و از بین بردن غبغب دارند.

اگر شما هم با مشکل غبغب دست و پنجه نرم می‌کنید و دوست دارید که هر چه زودتر، آن را برطرف کنید، بهتر است که با روش‌های خانگی، روش‌های غیر تهاجمی و تهاجمی برای رفع آن آشنا شوید که در مقاله‌های مختلف، آن‌ها را توضیح داده‌ایم.

البته باید این نکته را هم بدانید که روش‌های خانگی برای رفع غبغب، خیلی موثر نیستند و اگر هم موثر باشند، باید به مدت زیاد و به طور پیوسته، آن روش‌ها را انجام بدهید. روش‌های تهاجمی و جراحی غبغب هم عیب‌ها و ایرادهای خود را دارند و باید دوره‌ی نقاهت آن را پشت سر گذاشت؛ برای همین، شاید خیلی وقت‌ها، بهترین روش‌ها برای رفع غبغب، روش‌های غیر تهاجمی هستند که در ادامه این مطلب با آن‌ها آشنا خواهید شد.

اما این را هم در نظر داشته باشید که هر کدام از آن روش‌ها، با توجه به وضعیت بیمار، کارکرد خود را دارند و نمی‌توان گفت که هرگز نباید از روش جراحی برای از بین بردن غبغب استفاده کرد! بلکه هر روش را باید در زمان و شرایط خود استفاده کرد.

مثلاً اگر پوست غبغب شما به دلیل افزایش سن شل شده و افتاده است یا اگر به دلیل کاهش وزن چربی‌های غبغب از بین رفته ولی پوست آن جمع نشده است، می‌توانید از انواع روش‌های لیفت برای رفع افتادگی استفاده کنید. همچنین، اگر ورزش یا رژیم غذایی تاثیری روی غبغب شما نگذاشته، روش‌های لیفت غبغب برای شما مناسب است. ولی در زمان‌هایی که چربی‌های غبغب در برابر این روش‌ها مقاومت دارند و از بین نمی‌روند، باید از «لیفت غبغب با لیزر» یا «لیفت غبغب با جراحی» استفاده کرد.

انواع غبغب

به طور کلی، کسانی که غبغب دارند را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد که هر کدام، راهکار جداگانه‌ای برای رفع غبغب دارند:

 • گروه اول با غبغب واقعی
 • گروم دوم با غبغب کاذب

در گروه اول، کسانی هستند که به دلیل تجمع چربی یا پوست اضافه در زیر فک و چانه، دچار غبغب شده‌اند که از دیدگاه کارشناس‌ها این گروه دارای غبغب واقعی هستند. ولی در گروه دوم، کسانی هستند که به دلیل داشتن فک کوچک و صورت بزرگ، دچار غبغب کاذب شده‌اند. برای این افراد، استفاده از روش‌های رفع غبغب کاربردی ندارد و این افراد باید نقص چهره‌ی خود را با جراحی فک و پروتز چانه اصلاح کنند.

دلیل‌های ایجاد غبغب

وجود یک خط گردن سفت و محکم در زیر چانه، چهره‌ی ما را جوان نشان می‌دهد؛ درحالی که برخی‌ها در بالای گردن و زیر چانه، مقداری چربی دارند و همین باعث چاق‌تر دیده شدن آن فرد می‌شود.

همان طور که قبلاً گفته شد، غبغب شاید به دلیل افزایش سن و از بین رفتن حالت ارتجاعی پوست ایجاد شود؛ ولی چاقی، کاهش وزن، مسائل وراثتی یا برخی بیماری‌ها نیز می‌توانند غبغب را ایجاد کنند. سیگار کشیدن، پرخوری و کم‌تحرکی، آسیب‌های نور خورشید و برخی آلودگی‌های محیطی هم می‌تواند باعث پیری زودرس پوست و در نتیجه، از بین رفتن حالت ارتجاعی آن و ایجاد غبغب شود.

روی هم رفته، می‌توان موردهای زیر را از دلیل‌های اصلی ایجاد غبغب دانست:

 • افزایش سن
 • ضعف عضلانی
 • چاقی و اضافه وزن
 • مسائل ژنتیکی و وراثت
 • آناتومی بدن
 • کم کاری تیروئید
 • پایین نگه داشتن سر
 • بیماری‌های خاص
 • و…

افزایش سن باعث کاهش متابولیسم و سوخت‌وساز بدن می‌شود. در نتیجه، حالت ارتجاعی پوست کاهش پیدا می‌کند و کم‌کم ناحیه‌ی زیر گردن به شکل غبغب در می‌آید.

البته ضعف در عضلات بدن هم می‌تواند باعث ایجاد غبغب شود. این مسئله حتی در افراد لاغر هم باعث غبغب می‌شود. مهم‌ترین موردهایی که باعث ضعف عضلانی می‌شوند، عبارت‌اند از:

 • ضعف غدد فوق کلیوی
 • کم کاری تیروئید
 • عدم تحرک و بی‌تحرکی
 • بیماری‌های خاص که بر عضلات پلاتیسما اثر می‌گذارند.

مسائل ژنتیکی و وراثت می‌تواند بر شیوه‌ی تجمع چربی در بدن اثر بگذارد و غبغب را ایجاد کند. برای همین، خانواده‌هایی را می‌شود دید که تقریباً همه‌ی اعضای آن، دچار غبغب هستند.

برخی افراد نیز به دلیل آناتومی خاص صورت شان، دچار غبغب می‌شوند. مثلاً کسانی که چانه‌ی کوچک و صورت بزرگی دارند که در بالا توضیح داده شد.

یکی دیگر از موردهایی که باعث ایجاد غبغب می‌شود، سبک زندگی نامناسب است. مثلاً کسانی هستند که با پایین نگه داشتن چانه و سر خود باعث ایجاد غبغب می‌شوند که ترک این عادت و با حذف این فشار مستمر بر این ناحیه، بدون نیاز به روش‌های رفع غبغب می‌توان از ایجاد غبغب پیشگیری کرد. اگر می‌خواهید که قبل از بررسی روش‌های رفع و از بین بردن غبغب، راه‌های پیشگیری از ایجاد غبغب را بدانید، این مقاله را مطالعه کنید.

روش‌های رفع و از بین بردن غبغب؛ بدون جراحی

روش‌های غیر جراحی و غیر تهاجمی برای رفع غبغب

حالا مهم‌ترین سوال ما این است که «برای از بین بردن غبغب چه باید کرد؟». برای رفع و از بین بردن غبغب، می‌توان از شیوه‌هایی استفاده کرد که تهاجمی نبوده و غیر جراحی هستند. آن روش‌های غیرتهاجمی عبارت‌اند از:

1- تزریق ژل (فیلر)

استفاده از ژل یا فیلر برای کسانی که حالت ارتجاعی و الاستیستیه پوست خود را از دست داده‌اند و به اصطلاح، پوست آن‌ها شل شده، خوب است. با تزریق فیلر به ناحیه‌ی مورد نظر، حجم پوست افزایش پیدا می‌کند و باعث رفع و از بین بردن غبغب می‌شود. البته این درمان، نتیجه‌ی موقتی دارد و درمان همیشگی برای از بین بردن غبغب نیست.

2- تزریق لیپولیز

در روش تزریق لیپولیز که تایید سازمان بهداشت جهانی را دارد، برای درمان غبغب، دو ماده‌ی «اسید دئوکسی کولیک» و «فسفاتیدیل کولین» به زیر چانه تزریق می‌شود. البته شاید برای حذف کامل چربی جمع شده در آن ناحیه نیاز به تکرار درمان در فاصله‌ی زمانی 4 تا 5 هفته باشد. نتیجه‌ی مطلوب را تا حداکثر 8 هفته خواهید دید.

3- امواج رادیو فرکوئنسی (RF)

یکی از روش‌ها برای رفع و از بین بردن غبغب، استفاده از امواج RF است که قدمت زیادی دارد و یکی از کارآمدترین شیوه‌های درمانی است. در این روش،

برای درمان با استفاده از امواج رادیو فرکوئنسی، گرما به صورت یکنواست در بخش زیرین پوست ایجاد می‌شود که به دلیل بالا رفتن دما، رگ‌های آن ناحیه، منبسط می‌شوند و میزان جریان خون زیاد می‌شود. در نتیجه، آلبومین از رگ‌ها به داخل بافت منتقل می‌شود و کلاژن ساخته می‌شود. با ساخت کلاژن، پوست آن ناحیه، سفت می‌شود که در نهایت، غبغب رفع می‌گردد.

4- مزوتراپی غبغب

مزوتراپی، یک روش نوین برای درمان غبغب است. در این روش، با چند تزریق، چربی جمع شده در زیر فک، قطعه قطعه می‌شود که به این فرآیند، «لیپولیز» می‌گویند. سپس، محلول مورد نیاز برای انجام درمان به بافت همبند و لایه‌های چربی تزریق می‌شود. بدن تقریباً 3 هفته بعد از انجام مراحل درمان، پاسخ مناسب را نشان می‌دهد و برای گرفتن نتیجه‌ی بهتر باید جلسه‌های درمان هر 4 تا 6 هفته تکرار شود. مزوتراپی به صورت سرپایی انجام می‌شود و اغلب به استفاده از داروهای بی‌حسی نیازی نیست.

5- کربوکسی تراپی غبغب

همان طور که گفته شد، روش‌های رفع و از بین بردن غبغب، بسیار گوناگون هستند. یکی دیگر از روش‌ها، «کربوکسی‌تراپی» است. البته این روش درمانی را می‌توان زیرمجموعه‌ی روش مزوتراپی دانست. در این روش، از گاز «دی اکسید کربن» به جای مایعات تزریق شده در روش مزوتراپی استفاده می‌شود. تزریق گاز در لایه‌های زیرین پوست انجام می‌شود. وجود «دی اکسید کربن» باعث بهبود جریان خون در آن ناحیه شده و کلاژن بیش‌تری تولید می‌شود که در نتیجه، خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش می‌دهد.

5- هایفوتراپی غبغب

یکی از اثربخش‌ترین روش‌های غیر تهاجمی برای رفع و از بین بردن غبغب که دوره‌ی نقاهت کوتاهی هم دارد، «هایفوتراپی» است. در این روش، از پرتوهای مافوق صوت استفاده می‌شود که در نتیجه، کلاژن بیش‌تری تولید می‌شود و چربی‌های انباشته شده در بخش زیرین پوست، متلاشی می‌شود و بافت آن ناحیه سفت می‌شود.

به این روش، باعث جوان‌سازی پوست می‌شود. البته نتیجه‌ی درمان با این شیوه پس از دو ماه خودش را نشان می‌دهد و بین یک سال تا یک سال و نیم ماندگاری دارد.

6- اولتراسوند کویتیشن

در این روش، موج‌های اولتراسوند به آن ناحیه تابانده می‌شود. امواج بر روی غشاء سلول‌های چربی ارتعاش ایجاد می‌کند و آن‌ها را منقبض می‌کند و باعث تشکیل شده حباب هایی از جنس هوا در درون سلول‌ها می‌شود. در نتیجه، چربی‌ها به حالت مایع تبدیل می‌شود و پوست آن ناحیه، جمع و منقبض می‌شود و غبغب از بین می‌رود.

7- تزریق کیبلا

«کیبلا» نام ماده‌ای است که در جذب چربی نقش دارد. این ماده به وسیله‌ی سوزن‌های بسیار نازک به ناحیه‌ی مورد نظر تزریق می‌شود که در نتیجه، سلول‌های چربی آن ناحیه تخریب می‌شوند و باعث التهاب در آن ناحیه می‌شود که بدن، مواد زائد ایجاد شده را حذف می‌کند. این روش درمانی با استفاده از بی‌حسی موضعی در 2 تا 4 جلسه انجام می‌شود.

البته این روش برای کسانی که پوست شان خاصیت ارتجاعی کافی را ندارد و یک پوست شل یا افتاده دارند، خوب نیست.

8- کرایولیپولیز

اگر یادتان باشد، در روش رادیو فرکوئنسی (RF)، ناحیه‌ی مورد نظر را گرم می‌گردیم؛ ولی در این روش، برای رفع و از بین بردن غبغب و از بین بردن چربی‌ها، سلول‌های چربی را منجمد می‌کنیم که در نتیجه، بدون انجام کارهای پزشکی، سلول‌های منجمد شده از بدن دفع می‌شوند.

این شیوه از نظر ایمنی در سطح بالایی قرار دارد و آسیبی به پوست بدن و بافت‌های ناحیه وارد نمی‌کند. حتی در این شیوه، سرمای به کار گرفته شده باعث ایجاد بی‌حسی در فرد می‌شود و دیگر نیازی به استفاده از داروهای بی‌حسی موضعی نیست.

این روش یکی از سریع‌ترین روش‌ها برای رفع غبغب است که در یک یا دو جلسه به نتیجه می‌رسد. البته در صورت بزرگ بودن اندازه‌ی غبغب، تعداد جلسه‌های درمانی، افزایش خواهد یافت.

9- اندولیفت

«اندولیفت» یک روش درمان غبغب با استفاده از لیزر است. این روش درمانی بدون نیاز به بی‌هوشی و به صورت سرپایی انجام می‌شود و کم‌ترین عارضه را دارد. در این شیوه هیچ گونه جای زخم بر جای نمی‌ماند.

حالا شاید بپرسید که «بهترین روش برای لیفت غبغب کدام است؟». با جرئت می‌توان گفت که نمی‌شود یک روش را برای همه‌ی افراد پیشنهاد داد؛ بلکه با توجه به شرایط هر فرد، بهترین روش توسط پزشک انتخاب می‌شود.

در جلسه‌ی مشاوره، پزشک شما را به‌طور کامل معاینه می‌کند و با توجه به سن، وضعیت سلامت، شرایط افتادگی و شل‌شدگی پوست و انتظارهای بیمار، بهترین روش را به شما پیشنهاد می‌دهد. همچنین، استخوان‌بندی و آناتومی صورت شما هم بررسی می‌شود تا درنهایت، روشی را پزشک به شما پیشنهاد دهد که بهترین نتیجه را بر چهره‌ی شما خواهد داشت.

نکته‌هایی درباره‌ی درمان‌های غیر جراحی

حالا که روش‌های غیرتهاجی و غیرجراحی رفع و از بین بردن غبغب را بررسی کردیم، بهتر است که چند نکته را درباره‌ی آن‌ها بدانیم:

 • این روش‌ها، فقط زمانی کاربرد دارند که فرد، غبغب کوچکی داشته باشد.
 • این روش‌ها، بیش‌تر در جوان‌ها که خاصیت ارتجاعی پوست خوبی دارند، انجام می‌شود.
 • معمولاً بیش‌تر از یک ماه زمان می‌برد که بتوانیم نتیجه‌ی درمان را ببینیم.
 • اگر اندازه‌ی غبغب بزرگ باشد یا پوست افتاده باشد، روش جراحی را باید انتخاب کرد.
 • اگرچه این روش‌ها ساده است؛ ولی حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید؛ نه متخصص‌های غیر مرتبط.

در ادامه می‌خواهیم به دو سوال پرتکرار جواب بدهیم:

 • لبفت غبغب، چقدر ماندگاری دارد؟
 • آیا انجام لیفت غبغب محدودیت سنی دارد؟

برای سوال اول، باید گفت که ماندگاری هر کدام از روش‌های رفع غبغب، متفاوت خواهد بود. برخی از روش‌های لیفت غبغب (مانند لیفت با فیلر) روش‌های موقتی هستند که نتیجه‌ی آن‌ها حداکثر تا یک سال باقی می‌ماند؛ ولی نتیجه‌ی روش‌های دیگر (مانند لیفت با نخ یا لیزر) طولانی‌تر است. البته نتیجه‌ی جراحی تا آخر عمر باقی می‌ماند.

به این هم توجه کنید که در روش‌های موقتی نمی‌توان زمان ماندگاری را افزایش داد؛ ولی در روش‌های با ماندگاری بیش‌تر با تغییر سبک زندگی، رعایت رژیم غذایی سالم، استفاده نکردن از دخانیات، استفاده از محصولات مراقبتی پوست و محافظت از پوست در برابر آلودگی‌ها و نور خورشید می‌توان مدت ماندگاری نتایج را طولانی‌تر کرد.

ولی درباره‌ی سوال دوم می‌توان گفت که به‌طورکلی از نظر سنی، محدودیتی برای انجام لیفت غبغب وجود ندارد. ولی پزشکان پیشنهاد می‌کنند که لیفت غبغب را زمانی انجام دهید که هورمون‌های شما به تعادل رسیده باشند. برای همین، انجام لیفت غبغب برای جوان‌های زیر ۲۰ سال را پیشنهاد نمی‌کنند.

همچنین، در جوان‌ها کم‌تر از روش‌های جراحی استفاده می‌شود. لیفت غبغب با جراحی یا لیزر بیش‌تر برای افراد میان‌سال یا مسن استفاده می‌شود که افزایش سن تاثیر خود را بر پوست آن‌ها گذاشته و خاصیت ارتجاعی آن را از بین برده است.

هزینه روش‌های رفع غبغب چقدر است؟

هزینه‌ی برای رفع و از بین بردن غبغب به عوامل گوناگونی بستگی دارد. برای نمونه، اگر اندازه‌ی غبغب بزرگ باشد، تعداد جلسه‌های بیش‌تری برای درمان نیاز است که در نتیجه، هزینه‌ی بیش‌تری خواهد داشت.

همچنین، نوع روش مناسب برای درمان هم روی میزان هزینه تاثیر دارد. برای همین، برای اطلاع از میزان هزینه‌ی درمان غبغب، از جلسه‌ی مشاوره درمانی استفاده کنید. شما می‌توانید ارتباط بگیرید و از مشورت‌های کلینیک دکتر مریم خیرآبادی استفاده کنید.

دریافت مشاوره رایگان!

زیبا بودن، حق شماست. شما می‌توانید هم به صورت حضوری و هم تلفنی، از کارشناس‌های «کلینیک دکتر مریم خیرآبادی» مشاوره بگیرید. برای تماس‌های تلفنی در ساعت‌های کاری، پاسخگوی شما عزیزان هستیم. شما حتی می‌توانید در در واتس‌اپ به ما پیام دهید.


شماره تلفن کلینیک: ۳۴۰۹۱۶۷۴-۰۲۶
شماره تلفن همراه: ۰۹۰۳۹۷۳۳۳۴۶
نشانی کلینیک: کرج، فردیس، فلکه اول، برج نگین البرز، طبقه چهارم، واحد ۱۷

5 از 1 امتیاز

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا