کربوکسی تراپی | دکتر مریم خیرآبادی | کلینیک دکتر مریم خیرآبادی

کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی، یک از جدیدترین متدهای درمانی برای جوان‌سازی پوست است که نخستین بار در دهه‌ی 90 میلادی در فرانسه معرفی شد. این روش، یکی از روش‌های غیرتهاجمی است که با تزریق کربن دی اکسید (CO2) تغییرهای مهمی را در پوست ایجاد می‌کند. بنابراین، اگر می‌خواهید که به جز لیزر و جراحی، روشی را انتخاب کنید که باعث جوانسازی و زیباسازی پوست تان شود، ما کربوکسی‌تراپی را پیشنهاد می‌کنیم. چون اثربخشی این روش، آنقدر قابل توجه بوده که اکنون در سراسر جهان، یکی از مهم‌ترین انتخاب‌های پزشک‌های پوست است.

اما چرا این روش را یک روش غیرتهاجمی می‌دانیم؟ چون ما در این روش، از ماده‌ای (کربن‌دی‌اکسید) استفاده می‌کنیم که به طور طبیعی در بدن تولید می‌شود. پس، می‌توانیم مطمئن باشیم که بدن، تزریق آن را می‌پذیرد و واکنش بدی به آن وارد نمی‌کند. برای همین، می‌توان از این روش برای افراد زیادی استفاده کرد.

کربوکسی‌تراپی چطور عمل می‌کند؟

همان طور که در بالا اشاره شد، در این روش، کربن‌دی‌اکسید به طور مستقیم به پوست ناحیه‌ی مورد نظر تزریق می‌شود. کربن‌دی‌اکسید به‌طور طبیعی توسط سلول‌های بدن تولید می‌شود؛ ولی اگر مقدار آن بیش‌تر نرمال باشد، بدن به آن واکنش می‌دهد.

زمانی که کربن‌دی‌اکسید در ناحیه‌ای از بدن بیش‌تر از حد نرمال باشد، بدن فکر می‌کند که آن ناحیه دچار کمبود اکسیژن شده است. برای همین، سیستم گردش خون در آن ناحیه تحریک می‌شود و اکسیژن کافی توسط رگ‌های خونی به آن جا فرستاده می‌شود که با این کار، تولید کلاژن افزایش پیدا می‌کند. همان طور که می‌دانید، کلاژن، ماده‌ی اصلی برای صاف کردن و سفت شدن پوست است.

بسته به این که از کربوکسی تراپی برای چه قسمتی از بدن استفاده می‌شود، میزان تزریق کربن‌دی‌اکسید متفاوت است. ولی گاز کربن‌دی‌اکسید را حتی می‌توان برای نقاط ظریف با پوست نازک (مانند دور چشم) هم تزریق کرد. در کل، از این روش درمانی برای کاهش چربی و سلولیت، افتادگی پوست، رفع جای آکنه، رفع چین‌وچروک و حتی گودی زیر چشم استفاده می‌شود.

اما سلولیت چیست؟ سلولیت، یک نوع مشکل پوستی است که به صورت موضعی بر روی پوست بدن ایجاد می‌شود و باعث می‌شود که سطح پوست، دچار فرورفتگی‌ها و برآمدگی‌های ریز و درشت شود. زمانی که کسی به سلولیت دچار می‌شود، پوست او مانند پوست پرتقال دچار برجستگی‌های ریز می‌شود.

همان طور که می‌توان حدس زد، درمان به روش کربوکسی‌تراپی، سریع است و به‌طور معمول 15 تا 30 دقیقه بیش‌تر طول نمی‌کشد. پزشک به‌وسیله‌ی یک سوزن بسیار نازک که به یک لوله‌ی استریل‌شده و یک مخزن کربن‌دی‌اکسید متصل است، گاز کربن‌دی‌اکسید را به زیر پوست تزریق می‌کند.

در هنگام درمان، شاید کمی احساس سوزش کنید که طبیعی است و با استفاده از کرم بی‌حسی برطرف می‌شود. پس از درمان، کمی کبودی در ناحیه‌ی درمان ایجاد می‌شود که همه‌ی این عارضه‌های خفیف، پس از 24 ساعت از بین می‌روند.

کربوکسی‌تراپی، چه کاربردهایی دارد؟

همان طور که اشاره شد، چون کربوکسی‌تراپی یک روش تهاجمی نیست و عارضه‌ی مهمی ندارد، از آن می‌توان برای بیش‌تر افراد استفاده کرد. ولی اگر جزو افراد زیر هستید، قبل از انجام کربوکسی تراپی، پزشک خود را در جریان شرایط خود قرار بدهید:

 • کسانی که زخم فعال در ناحیه‌ی درمان دارند.
 • کسانی که مشکل کلیوی دارند یا دیالیز می‌کنند.
 • کسانی که در حال گذراندن دوره‌ی شیمی درمانی هستند.
 • خانم‌ها که باردار هستند یا شیردهی می‌کنند.
 • کسانی که مشکل‌های مغزی یا صرع دارند.

علاوه بر این که کاربردهای کربوکسی‌تراپی، دامنه‌ی گسترده‌ای از افراد را شامل می‌شود، از آن می‌توان برای قسمت‌های گوناگون بدن نیز استفاده کرد. برخی از کاربردهای کربوکسی تراپی عبارت اند از:

1- برطرف کردن تیرگی و گودی زیر چشم

یکی از کاربردهای کربوکسی تراپی، به حداقل رساندن گودی و تیرگی زیر چشم است. چون دلیل این که پوست زیر چشم به رنگ آبی دیده می‌شود، کمبود اکسیژن در آن ناحیه است. با تزریق کمی گاز کربن‌دی‌اسید به آن ناحیه، گردش خون آن جا زیاد می‌شود و کبودی زیر چشم رفع می‌شود.

2- رفع جوش و دانه‌های چربی روی صورت

یکی دیگر از کاربردهای کربوکسی‌تراپی، رفع افتادگی پوست و از بین بردن جای جوش است. البته علاوه بر این روش، می‌توان از روش‌های پی آر پی (PRP – پلاسمای غنی از پلاکت) و میکرونیدلینگ هم کمک گرفت.

3- کاهش چربی شکم و پهلو

برای کاهش چربی، گاهی کربوکسی‌تراپی به عنوان یک روش جایگزین برای جراحی استفاده می‌شود. ولی نکته‌ی مهم، این است که نتیجه‌ی این درمان برای لاغری، همیشگی نیست؛ چون کربوکسی‌تراپی فقط برای شکستن سلول‌های چربی استفاده می‌شود و نه برای از بین بردن آن‌ها! پس اگر به دنبال یک روش برای لاغری همیشگی هستید، باید به دنبال راه‌های دیگری باشید.

4- درمان ترک پوستی

این روش، یکی از بهترین و کم‌هزینه‌ترین روش‌ها برای درمان ترک پوستی بعد از زایمان است. چون باعث ایجاد مویرگ‌های جدید در آن ناحیه می‌شود که در نتیجه، گردش خون زیاد می‌شود و مواد مغذی و اکسیژن بیش‌تری به آن ناحیه فرستاده می‌شود که باعث تولید کلاژن بیش‌تر و ترمیم پوست آن ناحیه می‌شود.

البته همان طور که گفته شد، کربوکسی‌تراپی کاربردهای بیش‌تری دارد؛ مانند:

 • کربوکسی‌تراپی واژن
 • کربوکسی‌تراپی مو
 • کربوکسی‌تراپی ران
 • کربوکسی‌تراپی زیر بغل
 • کربوکسی‌تراپی غبغب

آیا کربوکسی تراپی، درد دارد؟

اگر به فرایند انجام کربوکسی‌تراپی دقت کرده باشید، گفته شد که در درمان به این روش، از کرم بی‌حسی استفاده می‌شود. البته شاید هنگام درمان؛ کمی احساس سوزش و گرما داشته باشید که هیچ دردی ندارد. سوزنی هم که برای تزریق دی اکسید کربن استفاده می‌شود، بسیار نازک است.

همچنین، یک پزشک ماهر و باتجربه به‌خوبی می‌داند که سوزن را باید در چه ناحیه‌ای از بدن وارد کند که درد کم‌تر و اثربخشی بیش‌تری داشته باشد.

کربوکسی تراپی چقدر ماندگاری دارد؟

روش کربوکسی‌تراپی، یک روش همیشگی نیست؛ ولی بسته به رعایت فرد و تعداد جلسه‌های انجام شده برای تمدید درمان، ماندگاری آن بیش‌تر می‌شود. برای همین، نیاز است که برای کسب یک نتیجه‌ی خوب از این درمان، بر اساس تشخیص پزشک در جلسه‌های درمانی به‌صورت هفتگی یا ماهانه شرکت کنید. برای مشاهده اثربخشی کامل معمولاً به 10 جلسه‌ی درمان نیاز است.

دریافت مشاوره رایگان!

زیبا بودن، حق شماست. شما می‌توانید هم به صورت حضوری و هم تلفنی، از کارشناس‌های «کلینیک دکتر مریم خیرآبادی» مشاوره بگیرید. برای تماس‌های تلفنی در ساعت‌های کاری، پاسخگوی شما عزیزان هستیم. شما حتی می‌توانید در در واتس‌اپ به ما پیام دهید.


شماره تلفن کلینیک: ۳۴۰۹۱۶۷۴-۰۲۶
شماره تلفن همراه: ۰۹۰۳۹۷۳۳۳۴۶
نشانی کلینیک: کرج، فردیس، فلکه اول، برج نگین البرز، طبقه چهارم، واحد ۱۷

امتیاز دهید
پیمایش به بالا
کلینیک زیبایی دکتر مریم خیرآبادی در فردیس کرج
تزریق فیلرهای جدید PCL

ماندگاری 3 ساله

برای اطلاع بیشتر از تزریق این نوع فیلرهای ماندگار و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.