لیزر موهای زائد | دکتر مریم خیرآبادی | کلینیک دکتر مریم خیرآبادی

لیزر موهای زائد با دستگاه سوپرانو تیتانیوم

یکی از خدمت‌هایی که در کلینیک‌های زیبایی انجام می‌شود، لیزر موهای زائد است که این روزها درباره‌ی آن خیلی صحبت می‌شود. بدون شک، شما هم درباره‌ی مزیت‌ها و معایب‌های لیزر موهای زائد، چیزهایی را شنیده‌اید و شاید به دلیل شایعه‌هایی که وجود دارد، هنوز شک دارید که از این روش برای حذف موهای زائد خود استفاده کنید. برای همین، ما در این جا می‌خواهیم به‌طور مفصل درباره‌ی آن صحبت کنیم.

البته برای از بین بردن موهای زائد بدن، روش‌های دیگری هم وجود دارد؛ مانند تیغ، اپیلاسیون و کرم‌‌های موبر که دردسرهای خودشان را دارند و به همین، خیلی‌ها ترجیح می‌دهند که از لیزر موهای زائد استفاده کنند.

لیزر موهای زائد یعنی چه؟

پیش از این که بدانیم لیزر موهای زائد، چه خوبی‌ها و بدی‌هایی دارد و برای چه کسانی خوب است، بهتر است بدانیم که لیزر چیست و چگونه کار می‌کند.

لیزر، یک نوع فناوری جدید است که باعث می‌شود پرتوهای نوری در یک طول موج مشخص و فرکانس مشخص متمرکز شوند و در یک جهت به هدف تابیده شوند. در واقع، در لیزر، همه‌ی فوتون‌های نوری (ذرات نور) به‌وسیله‌ی دستگاه‌های الکترونیکی هم‌فاز می‌شوند و در یک جهت متمرکز می‌شوند و این کار، باعث افزایش انرژی و قدرت نفوذ پرتوها می‌شود.

دستگاه لیزر موهای زائد به گونه‌ای ساخته شده‌‌‌اند که پرتوهای نور با انرژی و طول موج مشخصی را تولید می‌کند. البته این پرتوها فقط باید روی فولیکول‌‌های مو اثر بگذارند و به ناحیه‌های دیگر آسیب نزنند و به عمق پوست نفوذ نکنند.

دستگاه لیزر موهای زائد چطور عمل می‌کند؟

همان طور که گفتیم، دستگاه لیزر مو با تولید پرتوهای نوری با انرژی مشخص، آن‌ها را به فولیکول‌‌های مو‌‌ می‌تاباند. در اثر این تابش، نور در فولیکول مویی که رنگدانه‌ی تیره دارد، جذب‌‌ می‌شود و به گرما تبدیل‌‌ می‌شود. این گرما باعث‌‌ می‌شود تا موهای زائدی که رنگ تیره دارند، از بین بروند.

هرچه مو تیره‌تر و ضخیم‌تر باشد، رنگدانه‌ی بیش‌تری دارد و با تابش لیزر، گرمای بیش‌تری ایجاد‌‌ می‌شود و فولیکول مو از بین‌‌ می‌رود. به همین دلیل به کسانی که قصد لیزر موهای زائد خود را دارند، به‌شدت پیشنهاد می‌شود که پیش از انجام لیزر، موهای خود را با ژیلت و تیغ حذف کنند و از اپیلاسیون و یا بند زدن پرهیز کنند.

آیا لیزر موهای زائد، اثر همیشگی دارد؟

نکته‌ای که باید درباره‌ی لیزر موهای زائد بدانید، این است که موهای زائد بدن با لیزر از بین نمی‌روند. لیزر باعث کاهش موهای زائد می‌شود. موهای بدن همیشه در حال رشد هستند و در دوره‌ای که از لیزر استفاده می‌شود، فقط آن موهایی که در حال رشد هستند، از بین می‌روند. شاید موهایی وجود داشته باشد که در دوره‌ی استراحت خود هستند و بعد از آن دوره، رشد کنند. به همین دلیل، لیزر باعث حذف صد درصدی موها‌‌ی زائد بدن نمی‌شود.

چه کسانی‌‌ از لیزر موهای زائد استفاده کنند؟

همه‌ی افراد می‌توانند از لیزر موهای زائد استفاده کنند. ولی کارایی لیزر برای پوست‌هایی با رنگ روشن و تیره، متفاوت است. هر چه رنگ پوست روشن‌‌تر و رنگ موهای بدن تیره‌‌تر و موها ضخیم‌‌تر باشد، لیزر اثر بیش‌تری خواهد داشت؛ چون همان طور که گفتیم، لیزر بر روی موهای تیره و قسمت‌‌های تیره اثر‌‌ می‌گذارد. ولی اگر رنگ پوست تیره باشد، شاید دچار عوارض سوختگی شود. البته افراد با رنگ پوست تیره باید از دستگاه‌‌های مخصوص با فرکانس پرتوی کم‌تر استفاده کنند تا دچار سوختگی نشوند.

لیزر موهای زائد برای چه کسانی ضرر دارد؟

انجام لیزر موهای زائد، هیچ محدودیتی برای از نظر جنسیتی ندارد؛ یعنی هم مردها و هم خانم‌ها می‌توانند آن را انجام دهند. روی‌هم‌رفته، لیزر باعث ایجاد عارضه‌های شدید نمی‌شود؛ ولی به برخی از افراد با شرایط زیر پیشنهاد می‌شود که آن را انجام ندهند یا با مشورت با پزشک خود، انجام آن را برای مدتی عقب بیندازند:

 • کسانی که اختلال هورمونی دارند.
 • کسانی که بیماری لوپوس دارند.
 • کسانی که از داروهای خاصی (مانند راکوتان و ایزوترتینوئین) استفاده می‌کنند.
 • کسانی که به‌تازگی پوست خود را برنزه کرده‌اند، نباید لیزر انجام دهند.
 • اگر در ناحیه‌ای از بدن که می‌خواهد لیزر شود، گوشت اضافه باشد.
 • اگر همیشه تبخال‌‌ می‌زنید یا در محل مورد هدف برای لیزر، تبخال دارید.
 • اگر تتو یا خال در محل لیزر باشد، از لیزر نتیجه‌ای نمی‌شود گرفت.
 • خانم‌ها در دوران بارداری نباید لیزر انجام دهند.

به دلیل تغییرهای هورمونی زیادی که در دوران بارداری وجود دارد، پیشنهاد می‌شود که از انجام لیزر موهای زائد در بارداری پرهیز کنید. شاید انجام لیزر روی جنین تاثیر داشته باشد و هیچ پژوهشی، این موضوع را تایید یا رد نمی‌کند. برای همین، برای احتیاط بیش‌تر پیشنهاد می‌کنیم که خانم‌های باردار از انجام لیزر موهای زائد پرهیز کنند.

حالا شاید قبل از بارداری، چند جلسه از لیزر را انجام داده‌اید و در آن بین و در دوره‌ی لیزر فهمیده‌اید که باردار هستید. در آن دوره به دلیل تغییرهای هورمونی، ممکن است که موهای زائدی که لیزر شده برگردد یا موهای جدیدی رشد کند. نکته‌ی موضوع، این جا است که بیش‌تر موهای زائدی که در دوران بارداری ایجاد می‌شود، به‌مرور بعد از زایمان دچار ریزش‌‌ می‌شوند و از بین‌‌ می‌روند. پس نباید نگران باشید؛ چون شاید بعد از زایمان به یک یا دو جلسه لیزر بیش‌تر نیاز داشته باشید.

تعداد جلسه‌های لازم برای لیزر موهای زائد

یکی از معمول‌ترین سوال‌ها، این است که برای انجام لیزر موهای زائد به چند جلسه نیاز داریم. نکته‌ای که در پاسخ دادن به این پرسش مهم است، میزان اثرگذاری لیزر روی موهای بدن است. این که لیزر چه اندازه روی موهای بدن شما اثرگذار است، به عوامل گوناگونی مانند رنگ پوست، رنگ موهای زائد، ضخامت موها، تعداد موها، ناحیه مورد نظر و نوع دستگاهی که برای لیزر استفاده می‌شود، بستگی دارد.

معمولاً در کلینیک‌های زیبایی، قبل از انجام لیزر موهای زائد، یک یا دو جلسه مشاوره با متخصص پوست‌‌ را برای مراجعه‌کننده‌ی خود در نظر می‌گیرند که همه‌ی موردهای بالا را بررسی کند و تخمین بزند که به چند جلسه برای لیزر نیاز است.

تعداد جلسه‌های مورد نیاز برای لیزر موهای زائد با جدیدترین دستگاه‌ها، بین 6 تا 8 جلسه است که در کل، بین 40 تا 45 روز انجام‌‌ می‌شود. البته لیزر ناحیه‌هایی مانند «دست» و «پا» زودتر انجام می‌شود و لیزر «صورت» و «بیکینی» دیرتر به نتیجه‌‌ می‌رسد. این نکته را هم به یاد داشته باشید که قبل و هنگام جلسه‌های لیزر، فقط از ژیلت برای از بین بردن موهای زائد خود استفاده کنید.

لیزر موهای زائد در مردها

استفاده از لیزر موهای زائد به مردها هم پیشنهاد می‌شود و آن‌ها می‌توانند همه جای بدن خود را لیزر کنند؛ چون در بدن مردها به دلیل این که هورمون تستوسترون بیش‌تری تولید می‌شود، موهای ضخیم‌‌تر و بیش‌تری نسبت به خانم‌ها دارند. ضخامت تار موی مردها بیش‌تر است؛ به همین دلیل، لیزر موهای بدن آن‌ها با قدرت بیش‌تری انجام‌ می‌شود.

مردها معمولاً از لیزر برای حذف موهای سر شانه و کمر، مرتب کردن خط ریش و گردن، و لیزر ناحیه‌ی بیکینی استفاده می‌کنند. آن‌ها با لیزر حتی می‌خواهند که تراکم موهای بدن‌شان را کم‌تر کنند.

یکی دیگر از دلیل‌های محبوبیت لیزر موهای زائد نزد مردها این است که برخی از آن‌ها هنگام اصلاح پوست خود، آن را زخمی‌ می‌کنند یا این که بعد از اصلاح صورت، دچار خارش و جوش‌ می‌شوند. لیزر صورت به آقایان، یک صورت همیشه اصلاح شده را هدیه می‌دهد.

اما درباره‌ی تعداد جلسه‌های مورد نیاز برای لیزر موهای زائد در مردها، باید گفت که چون تراکم موی بدن مردها بیش‌تر است، حتی در هنگام لیزر، حجم زیادی از موهای بدن آن‌ها‌ در دوره‌ی استراحت هستند. برای همین، به تعداد جلسه‌های بیش‌تری نسبت به خانم‌ها برای لیزر موهای خود نیاز دارند. ولی فاصله بین جلسه‌های آن‌ها بیش‌تر از فاصله‌ی بین جلس‌های خانم‌ها است.

لیزر موهای زائد با دستگاه سوپرانو تیتانیوم | کلینیک دکتر مریم خیرآبادی
دستگاه سوپرانو تیتانیوم

دستگاه‌های لیزر موهای زائد و فناوری آن‌ها

برای لیزر موهای زائد، دستگاه‌های گوناگونی تولید شده‌اند که هر کدام، فناوری مخصوص خود را دارند. دستگاه‌هایی که در ایران استفاده می‌شوند، معمولاً از برندهای چینی، کره ای، آمریکایی و اروپایی هستند که طول موجی که تولید می‌کنند و فناوری آن‌‌‌‌ها با یکدیگر متفاوت است؛ ولی در کل، سه نوع فناوری در دستگاه‌های لیزر کاربرد دارد:

 • فناوری الکساندرایت (Alexandrite Laser)
 • فناوری دایود (Diode Laser)
 • فناوری لیزر اندیاگ (ND:Yag Laser)

لیزر الکساندرایت، طول موج 755 نانومتر دارد و بر روی بیش‌تر پوست‌‌‌‌ها با طیف رنگی متفاوت جواب می‌دهد؛ ولی روی افرادی با رنگ پوست روشن‌‌تر، بهتر جواب می‌دهد.

فناوری دایود (Diode Laser)، طول موج 808 نانومتر دارد و میزان جذب کم‌تری نسبت به الکساندرایت دارد؛ ولی نفوذ بیش‌تری به عمق فولیکول مو دارد. این فناوری لیزر با پوست بیش‌تر ایرانی‌‌‌‌ها سازگار است.

فناوری لیزر اندیاگ (ND:Yag Laser)، با طول موج 1064 نانومتر، یک پرتوی نور مادون قرمز است و بیش‌تر برای افراد با پوست سبزه و نواحی تیره‌ی بدن استفاده می‌شود.

حالا شاید بپرسید که بهترین دستگاه لیزر موهای زائد کدام است. در پاسخ باید بگوییم دستگاهی اثربخشی بیش‌تری دارد که از هر سه فناوری موجود (الکساندرایت، دایود و اندیاگ) استفاده کند. برای همین، در کلینیک دکتر مریم خیرآبادی از دستگاه لیزر سوپرانو تیتانیوم استفاده می‌شود.

لیزر موهای زائد با دستگاه سوپرانو تیتانیوم
دستگاه سوپرانو تیتانیوم

دستگاه لیزر سوپرانو تیتانیوم

همان طور که گفته شد، اثرگذاری لیزر برای حذف موهای زائد بدن به نوع دستگاه و طول موج آن بستگی دارد. دستگاه لیزر سوپرانو تیتانیوم، یکی از جدیدترین دستگاه‌های لیزر است که امکان استفاده از سه تا چهار طول موج را به‌طور همزمان برای انواع پوست‌ها ایجاد می‌کند.

استفاده از دستگاه لیزر سوپرانو تیتانیوم، زمان درمان را به‌شدت کاهش می‌دهد و با آن، حذف موهای زائد در همه جای بدن امکان‌پذیر است و روی هر نوع پوستی اثرگذاری دارد. این دستگاه پیشرفته برای حذف موهای زائد از سه طول موج الکساندرایت، دیود و Nd:Yag استفاده می‌کند. پس، در این دستگاه، امکان استفاده از انرژی لیزر با طول موج 755 نانومتر (الکساندرایت)، 810 نانومتر (دایود)، 940 نانومتر  و 1064 نانومتر (Nd:YAG) وجود دارد.

پوست انسان از نظر درجه‌ی تیرگی و روشنی به 6 نوع گوناگون دسته‌بندی می‌شود. از مهم‌ترین خوبی‌های دستگاه لیزر سوپرانو تیتانیوم، این است که برای رفع موهای زائد هر 6 نوع تیپ پوستی (انواع پوست تیره تا روشن و انواع موج‌های نازک تا زمخت) کاربرد دارد. دستگاه سوپرانو تیتانیوم به‌طور مستقیم روی فولیکول‌های مو اثر دارد و روی بافت پوستی اطراف مو تاثیری نمی‌گذارد.

سیستم خنک‌کننده این دستگاه، بسیار قوی است و درمان با آن بدون کوچک‌ترین درد و سوختگی انجام می‌شود. برخی از دستگاه‌های لیزر نمی‌توانند به طور همزمان همه‌ی فولیکول‌های مو را از بین ببرند؛ ولی لیزر سوپرانو تیتانیوم، این توانایی را دارد و با کم‌ترین فشار و آسیب به پوست، موهای زائد را از بین می‌برد.

دریافت مشاوره رایگان!

زیبا بودن، حق شماست. شما می‌توانید هم به صورت حضوری و هم تلفنی، از کارشناس‌های «کلینیک دکتر مریم خیرآبادی» مشاوره بگیرید. برای تماس‌های تلفنی در ساعت‌های کاری، پاسخگوی شما عزیزان هستیم. شما حتی می‌توانید در در واتس‌اپ به ما پیام دهید.


شماره تلفن کلینیک: ۳۴۰۹۱۶۷۴-۰۲۶
شماره تلفن همراه: ۰۹۰۳۹۷۳۳۳۴۶
نشانی کلینیک: کرج، فردیس، فلکه اول، برج نگین البرز، طبقه چهارم، واحد ۱۷

اسکرول به بالا