پی آر پی (PRP) پلاسمای غنی از پلاکت

پی آر پی (PRP)

روش پی آر پی (PRP) یا پلاسمای غنی‌شده با پلاکت خون، در ابتدا فقط برای درمان بافت نرم و زخم‌ها توسط پزشک‌های ارتوپد استفاده می‌شد؛ ولی در سال‌های گذشته، محبوبیت آن برای زیبایی پوست افزایش پیدا کرده است. این روش، یکی از روش‌های طبیعی برای درمان‌های زیبایی به‌شمار می‌رود. پس، اگر شما هم می‌خواهید بدون رفتن زیر تیغ جراحی، به نتیجه‌های خوبی مثلاً در لیفت صورت دست پیدا کنید، پیشنهاد می‌کنیم که پی آر پی (PRP) یا پلاسمای غنی شده با پلاکت را امتحان کنید.

اگرچه شاید روش PRP در ابتدا در ارتوپدی استفاده می‌شد؛ ولی اکنون برای درمان چروک پوست، جوانسازی پوست، ریزش مو هم استفاده می‌شود. چون در این روش، با استفاده از پلاکت خون و فرایندی که طی می‌شود، روی تحریک  تولید کلاژن و بقیه‌ی فاکتورهای درمانی تمرکز می‌شود.

بیش‌تر از ۳۰ سال است که از این روش در درمان آسیب‌های پوستی برای قربانی‌های سوختگی و زخم آکنه استفاده می‌شود و فقط یک دهه است که به عنوان یک درمان زیبایی برای جوان‌سازی پوست استفاده می‌شود.

پی آر پی صورت (PRP Facial)

یکی از ناحیه‌هایی که با استفاده از پلاسمای غنی شده با پلاکت (PRP) می‌توان زیبایی آن را بیش‌تر کرد، صورت و چهره‌ی ما است. اما پلاسما چیست؟ پلاسما، بخشی از خون انسان است. در واقع، مایع شفاف خون است که پس از جدا کردن بقیه‌ی اجزای سلولی از خون باقی می‌ماند و کارهای مهمی را در بدن انجام می‌دهد. مانند مبارزه با بیماری‌ها و آبرسانی به همه‌ی بدن. در روش PRP از پلاسمای خون برای به دست آوردن غلظت بالایی از پلاکت خون استفاده می‌شود.

پلاکت‌ها، سلول‌های کوچکی در خون هستند که باعث بهبود بافت آسیب دیده یا پوست آسیب دیده می‌شوند. پلاکت‌ها نقش مهمی در لخته شدن خون دارند که اگر نباشند، چنین چیزی امکان‌پذیر نیست.

روش درمانی پی‌آرپی (PRP) برای کسانی که از سلامت عمومی برخوردار هستند و یک سبک زندگی متعادل دارند، خوب است. این روش درمانی، وقت زیادی از بیمار نمی‌گیرد و در کم‌تر از یک ساعت، انجام می‌شود. در حالی که درمان‌های تهاجمی (جراحی) شاید روزها و هفته‌ها شما را درگیر کنند.

روی هم رفته، پی آر پی (PRP) را می‌توان برای ناحیه‌های مختلف بدن استفاده کرد که عبارت اند از

 • پوست نازک دور چشم‌ها
 • گونه‌ها و وسط صورت
 • گردن
 • خط فک
 • ناحیه دکلته (بالای سینه)
 • پشت دست و بازو

اگر بخواهیم مزیت‌های PRP را بیان کنیم، موردهای خیلی خوبی را می‌توان نام برد:

 • این روش، یک فرایند ساده و غیرتهاجمی (بدون نیاز به جراحی) است.
 • چون یک فرایند غیر جراحی است، خیلی زود انجام می‌شود (کم‌تر از یک ساعت)
 • روش PRP سریع است؛ ولی تاثیر درازمدت دارد. تاثیر این درمان تا حدود ۱۸ ماه باقی می‌ماند.
 • این روش از عناصر خود بدن استفاده می‌کند. پس، یک روش طبیعی برای درمان است.

تفاوت درمان PRP و تزریق فیلر

فیلرها، موادی هستند که با تزریق به پوست باعث کاهش چین و چروک‌های پوست و جبران حجم از دست رفته صورت می‌شوند. فیلرها، پرکننده‌های قوی هستند که باعث حجم‌دهی به پوست می‌شوند. ولی در کل، برای داشتن یک درمان بهتر، باید از ترکیب فیلر و PRP استفاده کرد؛ چون هر کدام از آن‌ها، برای زیباسازی پوست، مکمل یکدیگر هستند. روش PRP از عوامل بیو اکتیو استفاده می‌کند که باعث بازسازی و جوانسازی پوست می‌شود؛ ولی فیلرهای پوستی، فقط بر پرکردن چین و چروک‌ها‌ی پوست تمرکز دارند.

در واقع، روش PRP با افزایش تحریک تولید کلاژن باعث جوان‌سازی پوست می‌شود. درمان PRP در ترکیب با پرکننده‌های پوست (مانند رستیلن و ژوویدرم) نتیجه‌های خوبی را ارائه می‌دهد که البته نتیجه‌ی این همکاری و ترکیب، به‌مرور دیده می‌شود.

پیشنهاد ما به شما

اگر شما در فردیس کرج هستید و می‌خواهید موهای زائد خود را لیزر کنید، پیشنهاد می‌کنیم که آن را در کلینیک دکتر مریم خیرآبادی که بهترین مرکز لیزر موهای زائد در فردیس است، انجام دهید.

مراحل انجام PRP صورت

همان طور که قبلاً هم به آن اشاره شد، درمان PRP یک روش بسیار ساده و بی‌خطر است. برای درک این موضوع، تک‌تک مرحله‌های انجام آن را در ادامه توضیح می‌دهیم:

1- بی‌حس کردن
پزشک در ابتدا، پوست شما را تمیز می‌کند و آرایش روی آن را پاک می‌کند. سپس، کرم بی‌حسی را روی همه جای صورت می‌زند که معمولاً در مدت 15 دقیقه، پوست صورت شما بی‌حس می‌شود.

2- گرفتن خون
حالا با استفاده از سرنگ و در مدت چند ثانیه از بازوی شما خون گرفته می‌شود که هیچ دردی به جز یک سوزش جزئی ندارد. مقدار خونی که از بدن شما گرفته می‌شود، به تعداد ناحیه‌هایی که باید درمان شوند، بستگی دارد.

3- جداسازی PRP
در این مرحله، خونی که از شما گرفته شده، در دستگاه سانتریفیوژ گذاشته می‌شود تا با چرخیدن (با سرعت ۳۰۰ دور در دقیقه) پلاسمای غنی شده با پلاکت را از گلبول‌های قرمز و سفید خون جدا کند. سپس، آن را از ویال و به سوزن تزریق منتقل می‌کنند.

4- تزریق و تکرار
حالا باید ماده را سطح پوست و لایه بالایی آن تزریق شود که چون شما از بی‌حسی استفاده کرده‌اید، فقط یک سوزش کم را احساس می‌کنید. البته باید این کار روی کل صورت و با تمرکز بر ناحیه‌های مورد نظر تکرار شود. تکرار این فرایند، باعث جذب عمیق‌تر ماده پلاسما می‌شود که در نتیجه، باعث بازسازی پوست و تولید بیش‌تر آلاستین و کلاژن می‌شود.

البته معمولاً پس از پایان تزریق، پزشک برای تسکین پوست از اسید هیالورونیک غنی از ویتامین استفاده می‌کند که از یخ هم می‌توان استفاده کرد. قرار دادن صورت زیر نور LED نیز به روند بهبودی کمک می‌کند. اگر مقدار دچار کبودی شدید، در مدت یک یا دو روز برطرف می‌شود. البته تا چند هفته پس از PRP نتیجه‌ی آن به طور کامل دیده نمی‌شود. پس، انتظار نداشته باشید که صبح روز بعد با پوست صاف و بی‌نقص از خواب بیدار شوید.

پی آر پی مو (PRP Hair)

بدون شک، ریزش مو برای خیلی از مردها و خانم‌ها یک اتفاق ناراحت‌کننده است. برای همین، کسانی دچار این بیماری هستند، به دنبال راهکاری برای درمان آن هستند و حتماً روش‌های گوناگونی را هم امتحان کرده‌اند. پی آر پی مو هم یکی از جدیدترین و مدرن‌ترین روش‌های درمانی برای جلوگیری از ریزش مو، ترمیم مو و افزایش تراکم موهای سر است.

در این روش هم مانند پی آر پی صورت، از پلاسمای خون استفاده می‌شود که قسمت مایع خون است که از آب و پروتئین ساخته شده است. زمانی که پلاکت‌ها در ناحیه‌ی درمان تزریق می‌شوند، فاکتورهای رشد را آزاد می‌کنند و باعث ترمیم و رشد سلول‌های مورد هدف می‌شوند. برای همین، پلاسمای غنی از پلاکت را برای درمان ریزش موها و رشد دوباره‌ی موها به پوست سر تزریق می‌کنند.

در کل، مزیت‌های پی آر پی مو را می‌توان این گونه نام برد:

 • بهبود و تقویت فولیکول‌های مو
 • کاهش ریزش مو
 • رشد موهای جدید
 • کمک به بهبود زودتر پوست سر پس از کاشت مو

البته به‌تازگی پژوهش‌ها نشان داده‌اند که اگر از ترکیب RPP و میکرونیدلینگ استفاده شود، نتیجه‌ی بهتری را برای درمان ریزش مو خواهیم گرفت.

آیا PRP برای تقویت مو کارساز است؟

پلاکت‌ها، یکی از چهار عنصر اصلی خون هستند که به رشد و بازسازی سلول‌ها کمک می‌کنند. PRP (پلاسمای غنی از پلاکت) همان طور که از نام آن می‌توان فهمید، حدود پنج برابر بیش‌تر از خون معمولی پلاکت دارد و این یعنی این که فاکتورهای رشد بیش‌تری دارد. بنابراین، به‌سرعت می‌تواند ناحیه تحت درمان را بهبود دهد و به رشد دوباره‌ی آن بافت کمک کند.

برای مو هم همین طور است. بررسی‌ها نشان داده است که پی آر پی مو علاوه بر جلوگیری از ریزش مو، می‌تواند رشد و تقویت موها را هم به همراه داشته باشد. برای همین، معمولاً پس از کاشت مو و برای تقویت موهای کاشته‌شده، پزشک انجام پی آر پی مو را پیشنهاد می‌دهد.

البته PRP مو برای همه مناسب نیست و بهترین راهکار برای کسانی است که به‌تازگی موهای خود را از دست داده‌اند. چون اگر مدت زیادی از ریزش موها گذشته باشد، فولیکول‌های مو از دست رفته است. پس، پی آر پی مو برای کسانی که مدت زیادی است موهای خود را از دست داده‌اند، نتیجه‌ی خوبی نخواهد داشت. آن‌هایی که کاملاً کچل هستند هم همین طور.

داشتن سلامت عمومی برای جواب گرفتن از این روش، اهمیت زیادی دارد. پس، کسانی که به لوپوس، بیماری‌های تیروئیدی، انواع مشکل‌های پوستی، دیابت، اختلال کبدی و دیگر اختلال‌های زمینه‌ای دچار هستند، نمی‌توانند با این روش، ریزش موی خود را درمان کنند.

پی آر پی مو (PRP Hair)

جوانسازی پوست دست با پی آر پی (PRP)، یکی دیگر از کارکردهای روش PRP است. همان طور که شما هم در تبلیغ‌های گوناگون می‌بینید، تمرکز بیش‌تر تبلیغ‌ها روی جوان‌سازی و زیباسازی پوست صورت است؛ در حالی که زیبایی و جوانی دست‌ها هم به اندازه‌ی صورت مهم هستند. چون دست‌ها بیش‌تر از صورت، سن واقعی افراد را نشان می‌دهند. پس، اگر می‌خواهید جوان‌تر به نظر برسید، نباید از جوان‌سازی دست‌ها غافل شوید!

پی آر پی (PRP)، یک روش طبیعی و اثربخش است که برای جوان‌سازی پوست آسیب‌دیده در ناحیه‌ی صورت، گردن، سر و سینه، دست‌ها و بدن استفاده می‌شود. در واقع، می‌توان این گونه گفت که با روش PRP، یک انقلاب در جوان‌سازی پوست دست، گردن و… ایجاد شد.

PRP با استفاده از ویژگی‌ پلاکت‌های خون، فیبروبلاست‌ها و دیگر سلول‌های بنیادی باعث تولید بیش‌تر کلاژن در پوست می‌شود که این میزان از تولید کلاژن، اثر بسیار زیادی در طراوت و زیبایی پوست دارد.

پلاکت‌ها دارای فاکتورهای رشد هستند که باعث رشد و ترمیم سلول‌ها و بافت‌های پوستی می‌شوند. برای همین، اگر پلاکت‌ها در کنار فولیکول مو تزریق شوندف باعث رشد مو می‌شوند و تزریق آن‌ها در پوست باعث تولید کلاژن و ترمیم پوست می‌شود. در واقع، وجود فاکتور رشد در پلاکت است که باعث می‌شود با تزریق در بخش‌های گوناگون بدن، نتیجه‌های اثربخشی را به دنبال داشته باشد.  

نکته‌ای که در انجام این روش باید توجه داشته باشید، مراجعه به یک پزشک باتجربه است و کلینیک‌هایی که دستگاه سانتریفیوژ آن‌ها کیفیت خوبی داشته باشد. ما به شما بهترین کلینیک پوست و زیبایی فردیس کرج ، یعنی کلینیک دکتر مریم خیرآبادی را پیشنهاد می‌کنیم.

دریافت مشاوره رایگان!

زیبا بودن، حق شماست. شما می‌توانید هم به صورت حضوری و هم تلفنی، از کارشناس‌های «کلینیک دکتر مریم خیرآبادی» مشاوره بگیرید. برای تماس‌های تلفنی در ساعت‌های کاری، پاسخگوی شما عزیزان هستیم. شما حتی می‌توانید در در واتس‌اپ به ما پیام دهید.


شماره تلفن کلینیک: ۳۴۰۹۱۶۷۴-۰۲۶
شماره تلفن همراه: ۰۹۰۳۹۷۳۳۳۴۶
نشانی کلینیک: کرج، فردیس، فلکه اول، برج نگین البرز، طبقه چهارم، واحد ۱۷

5 از 1 امتیاز
اسکرول به بالا