آیا تزریق فیلر به زیر چشم، خطر و عوارض دارد؟

اگر شما هم به سیاهی و گودی زیر چشم دچار هستید که باعث شده احساس خوبی نسبت به چهره‌ی خودتان نداشته باشید و می‌خواهید آن را زودتر رفع کنید، تزریق فیلر زیر چشم یکی از بهترین روش‌هایی است که ما به شما پیشنهاد می‌کنیم. معمولاً وقتی که صحبت از تزریق می‌شود، اولین سوالی که پرسیده می‌شود، این است که آیا عوارضی دارد. برای همین، در این مقاله از کلینیک دکتر مریم خیرآبادی می‌خواهید درباره‌ی خطر و عوارض تزریق فیلر زیر چشم صحبت کنیم.

ولی قبل از این که به طور مستقیم بگوییم که آیا این روش، عوارض دارد یا نه، بهتر است که چند مورد را بررسی کنیم. مثلاً این که فیلر از چه ماده‌هایی ساخته شده که بفهمیم آیا برای بدن ما خطرناک است یا نه!

خطر و عوارض تزریق فیلر زیر چشم

مواد سازنده و تشکیل‌دهنده فیلر زیر چشم

فیلرها معمولاً از 3 نوع ماده ساخته می‌شوند که در زیر بیان می‌کنیم؛ ولی معمول‌ترین آن‌ها، اسید هیالورونیک است. اسید هیالورونیک، ماده‌ای است که به صورت طبیعی در پوست انسان وجود دارد که با بالا رفتن سن، پوست به طور طبیعی مقداری از این مواد مفید را از دست می‌دهد.

از این ماده معمولاً در درمان‌های زیبایی به عنوان مواد تزریقی و فیلرهای پوستی (فیلر برای چروک زیر چشم) استفاده می‌شود تا به شکل موقت بتوان به پوست حجم داد و تیرگی‌ها و چین‌وچروک‌ها را رفع کرد. فیلر هیالورونیک مخصوص چشم، به زیر چشم تزریق می‌شود تا گودی و سیاهی زیر چشم را پر کند و ظاهری سرحال‌تر و جوان‌تر ایجاد کند.

اسید هیالورونیک، با ایجاد یک لایه‌ی چربی در زیر پوست، مهم‌ترین عنصر برای از بین بردن هاله‌های تیره‌ى زیر چشم است. این اسید به طور طبیعی در بافت و غضروف بدن وجود دارد. بنابراین، ماده‌اى که تزریق مى‌کنید، ضرری براى بدن ندارد.

مزیت استفاده از اسید هیالورونیک به عنوان یک فیلر، این است که به جذب بیش‌تر آب کمک می‌کند که این موضوع می‌تواند به کاهش سیاهی زیر چشم کمک کند. ولی علاوه بر اسید هیالورونیک، مواد دیگری هستند که می‌توانند فیلر را تشکیل دهند. در کل، انواع مختلف فیلرهای زیر چشم عبارت‌اند از:

1- اسید هیالورونیک

همان طور که گفته شد، اسید هیالورونیک به طور طبیعی در بدن وجود دارد و باعث تولید کلاژن می‌شود. ولی با افزایش سن، میزان این ماده در پوست کاهش پیدا می‌کند.

2- اسید پلی‌ال‌لاکتیک

اسید پلی‌ال‌لاکتیک، یک نوع ماده‌ی ساختگی و زیست‌سازگار است که به درمان گودی زیر چشم کمک می‌کند. این ماده، باعث تولید کلاژن به مقدار قابل توجهی می‌شود. اگر می‌خواهید بدانید که کلاژن چیست و چه تاثیری در پوست بدن شما دارد، مقاله‌ی «درمان و رفع گودی زیر چشم» را مطالعه کنید.

3- هیدروکسی‌لاپاتیت کلسیم

این فیلر پوستی هم زیست‌سازگار است که از فسفات و کلسیم ساخته می‌شود. این ماده نیز تولید کلاژن را افزایش می‌دهد و به حفظ بافت همبند کمک می‌کند.

معمولاً یک سی سی براى پر کردن زیر چشم افراد کافى است؛ ولی بسته به آناتومی و میزان خالى بودن زیر چشم، شاید بعضی بیمارها به دو سی‌سی هم نیاز داشته باشند.

آیا تزریق فیلر به زیر چشم، خطر و عوارض دارد؟

تزریق فیلر زیر چشم، چه مزیت‌هایی دارد؟

همان طور که گفته شد، بیش‌تر فیلرها با تحریک تولید کلاژن، خطوط و چین‌وچروک‌ها را از بین می‌برند و به ناحیه‌های مورد نظر ما حجم می‌دهند. برای همین، بیش‌تر مراجعه‌کننده‌ها بعد از درمان احساس می‌کنند که چهره سرحال‌تر و شاداب‌تری دارند. به‌طور کلی، مزایای تزریق فیلر زیر چشم عبارت اند از:

  • روشن شدن و از بین رفتن سیاهی زیر چشم
  • از بین رفتن خطوط و گودی زیر چشم
  • دیدن فوری تاثیر تزریق در زیبایی چهره

آیا استفاده از فیلر چشم، خطر و عوارض دارد؟

«آیا تزریق فیلر چشم، خطر دارد؟»، «آیا تزریق فیلر چشم، درد دارد؟»، « تزریق ژل (فیلر) چشم، چه عوارضی دارد؟». این‌ها بیش‌ترین سوال‌هایی است که معمولاً از ما در کلینیک دکتر مریم خیرآبادی پرسیده می‌شود. برای همین، در این قسمت می‌خواهیم به آن‌ها پاسخ بدهیم.

دکتر مریم خیرآبادی پاسخ می‌دهد که بسیاری از افراد در طول درمان هیچ دردی را احساس نمی‌کنند. ولی برخی از بیمارها شاید احسا‌سی مانند سوزش خفیف، فشار یا تورم در هنگام تزریق فیلر زیر چشم داشته باشند. برای همین، اگر تزریق فیلر به دست یک متخصص باتجربه انجام شود، ایمن است و هیچ خطری چشم شما را تهدید نمی‌کند.

بنابراین، براى انجام این کار حتماً درباره‌ی آن متخصص تحقیق کنید و بررسی کنید که تجربه کافى و مجوز انجام کارهاى زیبایى را داشته باشد.  این که تزریق‌کننده، یک فرد حرفه‌اى و باتجربه باشد، خیلی مهم است. این یعنی این که تزریق‌کننده باید آناتومی را به خوبی درک کند، خطرهای این روش را بداند و آموزش‌هاى مناسب براى ارائه‌ی یک نتیجه طبیعى را دیده باشد.

پس، اگر تزریق فیلر به زیر چشم، توسط پزشک متخصص و در یک کلینیک معتبر انجام شود، هیچ خطری ندارد. در این صورت، فقط عوارض خفیفی مانند کبودی و تورم خواهید داشت که این دو موردف بعد از گذشت یک یا دو روز از تزریق، خودبه‌خود از بین می‌روند. البته در موردهای نادر و شدیدتر، شاید از بین رفتن کبودی ناحیه‌ی درمان تا ۱۰ روز بعد از تزریق طول بکشد. بر اساس تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه کالیفرنیا، تنها ۱۹ تا ۲۴ درصد از بیمارها، کبودی را تجربه می‌کنند که در مدت یک تا دو روز از بین می‌رود.

البته باید این را هم گفت که در موردهای بسیار نادر که تزریق فیلر توسط یک فرد بی‌تجربه و غیرمتخصص انجام شود، شاید باعث بسته شدن یکی از رگ‌های چشم شده و منجر به کوری شود. برای همین، پیشنهاد می‌کنیم که تزریق فیلر را فقط در کلینیک‌های تخصصی پوست و مو انجام دهید و از رفتن به آرایشگاه‌ها و مراکز غیرمعتبر خودداری کنید.

سن مناسب تزریق فیلر زیر چشم

برای تزریق ژل (فیلر) زیر چشم، نمی‌توان محدوده‌ی سنی خاصی را بیان کرد. همه‌ی افراد (از جوان‌ها تا کسانی که سن بالاتری دارند) می‌توانند این تزریق را انجام دهند. ولی برای افرادی با سن بیش‌تر باید پوست زیر چشم آن‌ها معاینه شود تا تعیین شود که آیا پوست زیر چشم آن‌ها مقاومت لازم برای تزریق فیلر را دارد یا نه؟!

اگر شما دچار گودی زیر چشم هستید، بهتر است بدانید که گودی زیر چشم، معمولاً در سن‌های 20 تا 30 سالگی ایجاد می‌شود و بعد از سی سالگی، چین و چروک‌های آن، عمیق‌تر می‌شود و بیش‌تر دیده می‌شود. به همین دلیل، بهترین زمان برای درمان و رفع گودی زیر چشم با تزریق فیلر، بین سن 20 تا 30 سالگی است.

دریافت مشاوره رایگان!

زیبا بودن، حق شماست. شما می‌توانید هم به صورت حضوری و هم تلفنی، از کارشناس‌های «کلینیک دکتر مریم خیرآبادی» مشاوره بگیرید. برای تماس‌های تلفنی در ساعت‌های کاری، پاسخگوی شما عزیزان هستیم. شما حتی می‌توانید در در واتس‌اپ به ما پیام دهید.


شماره تلفن کلینیک: ۳۴۰۹۱۶۷۴-۰۲۶
شماره تلفن همراه: ۰۹۰۳۹۷۳۳۳۴۶
نشانی کلینیک: کرج، فردیس، فلکه اول، برج نگین البرز، طبقه چهارم، واحد ۱۷

5 از 1 امتیاز

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا