برای زاویه سازی فک و صورت، تزریق ژل بهتر است یا تزریق چربی؟

در مقاله‌ی مربوط به «زاویه سازی فک و صورت در فردیس» به طور مفصل درباره‌ی زاویه‌سازی فک و صورت با تزریق چربی و ژل، مزایای آن و معایب آن و مراحل زاویه‌سازی فک و صورت صحبت کردیم؛ ولی حالا می‌خواهیم بررسی کنیم که کدام یک از این دو روش (تزریق چربی یا فیلر) بهتر است و هر کدام، چه ویژگی‌هایی دارند.

البته قبل از هر چیزی، بهتر است بدانید که بهترین فیلرها یا ژل‌ها برای زاویه‌سازی صورت، ژل‌های ساخته شده از هیالورونیک اسید هستند. این ماده، به طور طبیعی در بافت همبند پوست ما وجود دارد و به بافت پوستی حجم می‌دهد و می‌توانید تا ۱۰۰۰ برابر وزن خود آب جذب کند و همین ویژگی، باعث شده که توان حجم‌دهی بالایی داشته باشد.

برای زاویه سازی فک و صورت، تزریق ژل بهتر است یا تزریق چربی؟

اما یکی از ویژگی‌های هیالورونیک اسید، این است که انعطاف‌پذیری بالایی دارد که به سادگی تغییر شکل می‌دهند و این ویژگی برای حجم‌دهی به بخش‌هایی مانند لب‌ها خوب است؛ ولی برای برجسته کردن بخش‌های استخوانی صورت مانند خط فک یا چانه، ویژگی مناسبی نیست و کار را سخت می‌کند. چون ما می‌خواهیم که فیلر یا ژل، محکم در جای خود بماند و مانند استخوان رفتار کند.

برای همین، در فیلرها، علاوه بر هیالورونیک اسید از ماده‌ای به نام کلسیم هیدروکسی آپاتیت استفاده می‌شود که به طور طبیعی در استخوان‌های ما وجود دارد. کلسیم هیدروکسی آپاتیت نسبت به هیالورونیک استحکام بیش‌تر و ساختار محکم‌تری دارد. البته کلسیم هیدروکسی آپاتیت هم مانند هیالورونیک اسید، به مرور جذب پوست می‌شود و یک ژل موقتی است.

در کل، فیلرها یا ژل‌های ساخته شده از این دو ماده، علاوه بر انعطاف بالا یا پایین آن‌ها، دو ویژگی عمده دارند:

  • اگر از نتیجه‌ی تزریق ژل‌های هیالورونیک اسید راضی نباشید، با تزریق آنزیم هیالورونیداز می‌توان شرایط را به حالت اول بازگرداند؛ ولی درباره‌ی ژل‌های هیدروکسی آپاتیت نمی‌توان این کار را کرد و باید صبر کرد تا صورت‌تان به مرور به حالت اول برگردد.
  • با تزریق ژل‌های هیدروکسی آپاتیت، احتمال دچار شدن به عوارض جانبی، حدود ۳ درصد است که نسبت به ژل‌های هیالورونیک اسیدی و تزریق چربی بالاتر است. برای همین، بسیاری از متخصص‌ها  ترجیح می‌دهند که از ژل‌های هیالورونیک اسیدی استفاده کنند.

بنابراین و با توجه به سه ویژگی بالا، این طور می‌توان نتیجه گرفت که بهترین راهکار برای زاویه‌سازی بخش‌هایی مانند چانه و فک، این است که به طور هم‌زمان از ژل‌های هیالورونیک اسیدی و کلسیم هیدروکسی آپاتیت استفاده شود. این گونه که کلسیم هیدروکسی آپاتیت را در عمق پوست و روی استخوان تزریق کنیم (چون این ژل محکم‌تر است) و سپس، یک لایه‌ ژل هیالورونیک اسیدی به صورت سطحی‌تر در پوست تزریق کنیم تا ظاهر بهتری به پوست بدهد.

پیشنهاد ما به شما

اگر شما در فردیس کرج هستید و دنبال بهترین کلینیک زیبایی در فردیس می‌گردید، ما کلینیک دکتر مریم خیرآبادی را پیشنهاد می‌کنیم. همچنین، اگر در جستجوی بهترین مرکز تزریق چربی در فردیس کرج هستید، باز هم آن کلینیک را پیشنهاد می‌کنیم. همین حالا با این کلینیک تماس بگیرید و از مشاوره‌های رایگان آن جا استفاده کنید.

تکنیک تزریق مهم‌تر از برند و جنس ژل

البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که تکنیک تزریق ژل، بسیار مهم‌تر از برند و جنس ژل است. تزریق بهترین ژل‌ها به دست کسی که مهارت و تجربه‌ی کافی نداشته باشد، نتیجه‌ی خوبی نخواهد داشت. تکنیک تزریق یعنی باید همه‌ی موردهای زیر را در نظر گرفت؛ چون انجام درست هر کدام از این موردها برای رسیدن به یک نتیجه‌ی خوب و زیبا، الزامی است:

  • تعیین محل‌های مناسب تزریق ژل
  • روش درست برای وارد کردن ابزار تزریق به پوست
  • حرکت صحیح سوزن یا میکروکانولا در زیر پوست
  • شکل‌دهی و پخش کردن صحیح ژل در زیر پوست
  • تزریق میزان کافی از ژل
  • و…
برای زاویه‌سازی فک و صورت، تزریق ژل بهتر است یا چربی؟

برای زاویه سازی فک و صورت، تزریق ژل بهتر است یا تزریق چربی؟

در توضیح‌های بالا، بیش‌تر درباره‌ی ژل‌ها یا فیلرها صحبت کردیم و حالا می‌دانیم که معمولاً از چه ماده‌ای ساخته می‌شوند و چه ویژگی‌هایی دارند؛ ولی شاید هنوز این سوال در ذهن شما باشید که در نهایت، از کدام روش (تزریق چربی یا تزریق ژل) استفاده کنیم که نتیجه‌ی بهتری داشته باشد. برای همین، در زیر، چند مورد مقایسه‌ای و تفاوت‌های بین این دو را بیان کرده‌ایم که شما بتوانید تصمیم بگیرید.

البته این را هم باید گفت که این نکته‌های گفته شده در پایین، فقط برای این است که شما در جریان باشید؛ وگرنه پیشنهاد می‌کنیم که با پزشک متخصص خود مشورت کنید و از تصمیم او پیروی کنید. بهترین گزینه و مناسب‌ترین روش زاویه‌سازی فک و صورت را با خیال راحت به پزشک متخصص خود بسپارید.

1- چربی، یک ماده‌ی ساختگی نیست.

با این که ‌ژل‌ه یا فیلرها هم از مواد طبیعی موجود در بدن (مانند هیالورونیک اسید یا کلسیم هیدروکسی آپاتیت) ساخته می‌شوند، ولی همچنان یک ماده‌ی خارجی برای بدن هستند؛ چون با روش‌های مهندسی ژنتیک ساخته می‌شوند و در ساختار آن‌ها، تغییرهای جزئی داده می‌شود.

این کار باعث می‌شود که برخی از افراد نسبت به ژل‌ها یا فیلرها، حساسیت داشته باشند. ولی در تزریق چربی، فقط بافت چربی از ناحیه‌ای از بدن به ناحیه‌ای دیگر انتقال می‌شود؛ بدون این که در چربی، تغییر ساختاری ایجاد شود.

2- تزریق چربی، فرایند پیچیده‌تری دارد.

زاویه‌سازی فک و صورت با تزریق چربی نسبت به تزریق ژل، تهاجمی‌تر است؛ چون برای برداشت چربی باید لیپوساکشن انجام دهیم. البته این لیپوساکش، خیلی جزئی است؛ چون برای تزریق چربی حدود ۲۰۰ میلی‌لیتر چربی استخراج می‌کنیم.

همچنین، تزریق چربی به یک دوره‌ی استراحت (دوره‌ی نقاهت) کوتاه  نیاز دارد؛ چون باعث درد اندک در محل لیپوساکشن می‌شود و برای انجام لیپوساکشن شاید به بی‌هوشی نیاز باشد. همچنین، بهتر است که تزریق چربی را در اتاق جراحی انجام بدهیم، در حالی که تزریق ژل را در مطب نیز می‌توان انجام داد.

3- تزریق چربی برای درمان‌های عمده بهتر است.

معمولاً تزریق چربی را زمانی انتخاب می‌کنیم که بخواهیم چند بخش از چهره را تغییر بدهیم. مثلاً اگر برای زاویه‌سازی نیاز باشد که هم چانه و هم گونه‌ها را برجسته کنیم، به احتمال زیاد، تزریق چربی بهتر است؛ ولی اگر برای زاویه‌سازی در حد ۲ سی‌سی ژل در هر طرف کافی باشد، ارزش ندارد که دردسرهای لیپوساکشن را تحمل کنیم.

درباره‌ی هزینه‌ها نیز همین منطق، درست است. در کل، تزریق چربی هزینه‌ی بیشتری دارد. ولی اگر بخواهیم درمان گسترده‌ای روی چهره‌ی خود انجام دهیم، احتمالاً تزریق ژل گران‌تر می‌شود و بهتر است که از تزریق چربی استفاده کنیم.

4- تزریق چربی موقتی و برگشت‌پذیر نیست.

همان طور که در بالا گفتیم، برای ژل‌های هیالورونیک اسیدی می‌توانیم با تزریق یک آنزیم، ژل تزریق شده را تجزیه کنیم و تغییرات را به حالت اول برگردانیم. البته برای ژل کلسیم هیدروکسی آپاتیت، آنزیم تجزیه‌کننده وجود ندارد، ولی این ژل هم به مرور، جذب پوست می‌شود و چهره‌ی شما به حالت اول برمی‌گردد. بنابراین، تزریق ژل، یک درمان موقتی است و اگر تغییرها را دوست نداشته باشید، می‌توان آن‌ها را به حالت اول برگرداند.

ولی تزریق چربی این طور نیست و تقریباً یک روش همیشگی است. البته به طور دقیق نمی‌شود گفت که چربی چقدر دوام می‌آورد؛ ولی درباره‌ی صورت، نتایج تزریق چربی در بسیاری از موارد، دائمی است.

5- چربی، نرم‌تر است و انعطاف بیش‌تری دارد.

ژل‌ها، حالت ژله‌ای دارند و مثلاً کلسیم هیدروکسی آپاتیت، حالت نیمه جامد دارد. ولی چربی‌ها نرم‌تر از ژل‌ها است و مانند کره یا روغن جامد هستند. حتی می‌توان گفت که انعطاف بافت چربی بیش‌تر از ژل‌های هیالورونیک اسیدی است. برای همین، ویژگی چکش‌خوار بودن را ندارند؛ چون حالت روان و نرمی دارند.

6- بافت چربی به خون‌رسانی نیاز دارد.

بافت چربی، یک بافت طبیعی بدن است؛ برای همین، برای زنده ماندن به خون‌رسانی نیاز دارد. پس باید در صورت به شکل پراکنده تزریق شود و نمی‌توانیم مانند تزریق ژل، مقدار زیادی چربی را در یک منطقه از صورت تزریق کنیم. اگر حجم زیادی از چربی را در یک نقطه تزریق کنیم، باعث مرگ سلول‌های چربی می‌شود. ولی درباره‌ی تزریق ژل این محدودیت را نداریم و می‌توان مقدار زیادی ژل را در یک ناحیه‌ی خاص تزریق کنیم؛ بدون این که مشکلی پیش بیاید.

7- پیش‌بینی نتیجه‌ی تزریق چربی بیش‌تر است.

اگر می‌خواهید که زاویه و خط فک شما دقیقاً مانند الگوی دلخواه تان شود، تزریق ژل بسیار بهتر است. چون در تزریق ژل می‌توان نتیجه‌ی تزریق مثلاً ۲ سی‌سی ژل در چانه را به طور دقیق پیش‌بینی کرد؛ ولی درباره‌ی تزریق چربی این گونه نیست و عوامل زیادی روی نتایج آن تاثیر می‌گذارند؛ مانند تکنیک تزریق یا وضعیت سلامت عمومی بیمار.

به همین دلیل و چون تزریق چربی همیشگی است، گاهی نیاز می‌شود که تزریق چربی در سه جلسه با فاصله‌ی چند ماه انجام شود. چون با این کار، می‌توانیم روند تغییرات را بررسی کنیم و پیش‌بینی بهتری از نتیجه داشته باشیم. در نهایت هم اگر نیاز شد، برای متقارن کردن و رسیدن به زاویه‌ی مناسب فک، از تزریق ژل کمک می‌گیریم.

بیشتر بخوانید: بهترین کلینیک رفع چروک پیشانی در فردیس کرج ||

زاویه سازی فک چیست؟

زاویه‌سازی فک که به آن Orthognathic هم می‌گویند، از واژه‌ی یونانی orthos به معنی «مستقیم» و «فک» گرفته شده است. اورتوژناتیک یا زاویه‌سازی فک، به کارهایی گفته می‌شود که باعث بهبود زاویه و شکل فک و زیبایی آن می‌شود. در واقع، ناهنجاری‌های فک رفع می‌شود که این ناهنجاری‌ها می‌تواند به دلیل کمبود اسکلت، گردی صورت، کوتاه بودن اندازه هندسی فک و… باشد.

در زاویه‌سازی صورت نیز حجم از دست رفته‌ی صورت یا اختلال‌های مادرزادی بازگردانی می‌شود و با استفاده از فیلرها، حتی می‌توان چین و چروک‌های موجود در گونه و صورت را از بین برد.

زاویه‌سازی فک با استفاده از روش‌هایی مانند تزریق ژل و چربی، از بهترین راهکارها برای بهبود و کانتور صورت است. این روش‌ها که جزو روش‌های غیرتهاجمی هستند و دردسر و خطر خیلی کم‌تری نسبت به جراحی دارند، باعث جوانی صورت می‌شوند و تاثیر فوق‌العاده‌ای روی زیبایی چهره دارند. البته با استفاده از تزریق ژل یا چربی می‌توان تا حدودی مانند جراحی فک یا ایمپلنت چانه، تاثیر بلندمدت یا حتی همیشگی ایجاد کرد.

در این روش‌ها، چربی یا ژل به درون بافت نرم صورت تزریق می‌شود تا برخی اجزای صورت (مانند چانه یا گونه‌ها) برجسته شوند، حجم از دست رفته صورت (به دلیل پیری) جبران شود، چروک‌های صورت برطرف شود و شکاف‌های پوستی پر شود. به کمک زاویه‌سازی فک و صورت می‌توان مرز بین صورت و گردن را بهبود داد تا غبغب یا افتادگی چانه به چشم نیاید. حتی می‌توان کاری کرد که چانه، ظریف‌تر و باریک‌تر به نظر برسد.

نتیجه و جمع‌بندی

بنابراین و با توجه به همه‌ی موردهایی که در بالا گفتیم، اگر کسی بپرسد که «زاویه‌سازی فک با تزریق ژل بهتر است یا تزریق چربی؟»، می‌توان این پاسخ را داد که تزریق ژل برجستگی بیش‌تری ایجاد می‌کند؛ در حالی که تزریق چربی، حجم عمومی صورت را زیاد می‌کند. پس هر دو روش تزریق ژل و تزریق چربی می‌توانند در کانتورینگ و زاویه‌سازی فک موثر عمل کنند و در واقع، این شرایط شما است که تعیین می‌کند کدام برای شما مناسب‌تر است.

در برخی از موردها، بهترین نتایج زمانی به دست می‌آید که از هر دو روش برای زاویه‌سازی فک استفاده کنیم. ابتدا با تزریق چربی، حجم از دست رفته‌ی صورت را جبران کنیم و ظاهر صورت را جوان و شاداب کنیم. سپس، با استفاده از تزریق ژل، بخش‌های خاصی از صورت را برجسته و حجم‌دهی کنیم.

برخی‌ها می‌پرسند که سن مناسب برای انجام زاویه‌سازی چقدر است. درباره‌ی این سوال باید گفت که اگر زاویه‌سازی به جراحی نیازی نداشته باشد و با تزریق ژل یا چربی به صورت انجام شود، پس، مسئله‌ی سن، مهم نیست و تقریباً از سن ۱۸ سالگی به بعد می‌توان برای زاویه‌سازی صورت اقدام کرد.

دریافت مشاوره رایگان!

زیبا بودن، حق شماست. شما می‌توانید هم به صورت حضوری و هم تلفنی، از کارشناس‌های «کلینیک دکتر مریم خیرآبادی» مشاوره بگیرید. برای تماس‌های تلفنی در ساعت‌های کاری، پاسخگوی شما عزیزان هستیم. شما حتی می‌توانید در در واتس‌اپ به ما پیام دهید.


شماره تلفن کلینیک: ۳۴۰۹۱۶۷۴-۰۲۶
شماره تلفن همراه: ۰۹۰۳۹۷۳۳۳۴۶
نشانی کلینیک: کرج، فردیس، فلکه اول، برج نگین البرز، طبقه چهارم، واحد ۱۷

5 از 3 امتیاز

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
کلینیک زیبایی دکتر مریم خیرآبادی در فردیس کرج
تزریق فیلرهای جدید PCL

ماندگاری 3 ساله

برای اطلاع بیشتر از تزریق این نوع فیلرهای ماندگار و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.