راه‌های پیشگیری غبغب و روش‌های خانگی برای رفع آن

بدون شک، همه‌ی ما دوست داریم که یک چهره‌ی زیبا و متناسب داشته باشیم؛ ولی برخی زائده‌ها (مانند غبغب) باعث می‌شود که چهره‌ی ما ناموزون به نظر برسد و در در ناحیه فک و چانه، شکل طبیعی خود را از دست بدهد. البته برخلاف چیزی که خیلی‌ها فکر می‌کنند، غبغب فقط در کسانی که اضافه وزن دارند، ایجاد نمی‌شود؛ بلکه حتی می‌تواند در کسانی که لاغر هستند هم ایجاد شود.

 برای همین، از بین بردن غبغب به یکی از دغدغه‌ها تبدیل شده است. اما چرا غبغب ایجاد می‌شود و دلیل آن چیست؟ چه روش‌هایی برای از بردن غبغب وجود دارد؟ ما در مقاله‌ی قبلی که مربوط به «درمان و رفع غبغب در فردیس کرج» است، به طور کامل درباره‌ی روش‌های غیرجراحی (غیرتهاجمی) و روش‌های جراحی (تهاجمی) توضیح داده‌ایم. ولی حالا می‌خواهیم درباره‌ی پیشگیری از غبغب حرف بزنیم و چند روش خانگی برای درمان آن معرفی کنیم.

به طور خلاصه می‌توان گفت که به وجود آمدن غبغب، دلیل‌های گوناگونی دارد؛ از چاقی گرفته تا کم کاری تیروئید، افزایش سن و عوامل ژنتیکی؛ ولی یک سری روش‌های خانگی وجود دارد که شاید بتواند به شما در رفع غبغب‌های کوچک کمک کند. ولی این نکته را در ذهن تان داشته باشید که این روش‌های خانگی، بلندمدت هستند و برای غبغب‌های با اندازه‌ی بزرگ، کارایی ندارند و برای رفع آن باید به سراغ روش‌های جراحی و غیرجراحی بروید که در مقاله‌های قبلی توضیح داده شده‌اند.

راه‌های پیشگیری غبغب و روش‌های خانگی برای رفع آن

راه‌های پیشگیری از ایجاد غبغب

اگر بخواهیم دلیل‌های اصلی به وجود آمدن غبغب را بررسی کنیم، موردهای زیر را می‌توان نام برد:

 • چاقی و اضافه وزن
 • افتادگی پوست با افزایش سن
 • داشتن سابقه‌ی خانوادگی
 • ایرادها و مشکل‌های ژنتیکی
 • نوسان‌های وزنی
 • ضعف ماهیچه‌های گردن و چانه
 • پایین نگه داشتن سر
 • کوچک بودن یا عقب بودن چانه
 • و…

اما آیا می‌توان از ایجاد غبغب جلوگیری کرد؟ در پاسخ به این پرسش، هم می‌توان گفت «بله» و هم «نه». چون اگر دلیل ایجاد غبغب، مسائل وراثتی و ژنتیکی باشید، راهکاری برای پیشگیری از آن وجود ندارد و سرانجام برای شما ایجاد می‌شود؛ ولی دلیل‌های دیگری باعث ایجاد غبغب شده‌اند، می‌توان با انجام کارهایی از ایجاد آن پیشگیری کرد.

مهم‌ترین روش برای جلوگیری از ایجاد غبغب، تغییر سبک زندگی و حذف عادت‌های نادرست است. مثلاً باید یک برنامه‌ی غذایی سالم روزانه داشته باشیم. چون معمولاً به دلیل پرخوری و چاقی، چربی در زیر فک انباشته می‌شود و غبغب ایجاد می‌شود.

از عادت‌ها و رفتارهای دیگری که باید آن‌ها را رعایت کرد، دوری کردن از سیگار و دخانیات است. همچنین، باید با استفاده از کرم‌های ضد آفتاب و محصولات مراقبتی حاوی پپتیدهای بالینی، از پوست خود مراقبت کرد تا از پیر شدن و شل شدن پوست جلوگیری کنیم و در نتیجه، غبغب ایجاد نشود.

این نکته را نیز به یاد داشته باشید که بیش‌تر روش‌های رفع غبغب، در دوره‌ی زمانی محدودی اثربخش هستند و بعد از آن مدت، به مرور، اثر خود را از دست می‌دهند و امکان بازگشت غبغب وجود دارد. برای همین، هم باید آن روش را دوباره انجام داد و تمدید کرد و هم این که انجام روش‌های پیشگیری از ایجاد غبغب را جدی گرفت.

بنابراین، رژیم غذایی خود را جدی بگیرید و از سبزیجات و میوه‌های سالم بیش‌تر استفاده کنید. این کار به سلامت بدن، جوان ماندن پوست و جلوگیری از چاقی کمک می‌کند و نقش مهمی در رفع غبغب دارد. از غذاهای مفید استفاده کنید.

شما می‌توانید از غلات کامل به جای غلات تصفیه شده استفاده کنید. سعی کنید برای درمان غبغب، پروتئین‌های بدون چربی (مانند مرغ و ماهی) بخورید. مصرف غذاهای چرب و سرخ شده باعث چاق شدن صورت و ایجاد غبغب می‌شود. در طول روز از محصولات لبنی کم چرب استفاده کنید و مصرف قند و شیرینی را کاهش دهید.

روش‌های خانگی برای از بین بردن غبغب

همان طور که گفته شد، ما در مقاله‌های قبلی درباره‌ی روش‌های جراحی و غیرجراحی صحبت کردیم و توضیح دادیم؛ ولی یک سری روش خانگی و سنتی هم وجود دارد که می‌تواند به شما در از بین بردن غبغب کمک کند. در واقع، این روش‌های خانگی را «لیفت غبغب با ورزش» نامگذری کرد؛ چون این روش‌ها بر پایه‌ی ورزش هستند و آن‌ها را باید تکرار و تمرین کرد.

پس، با استفاده از چند حرکت ورزشی روی صورت می‌توان غبغب را جمع‌تر کرد و آن را تا حدودی برطرف کرد؛ ولی باید این را هم در نظر داشته باشید که این روش‌ها معمولاً در جوان‌ها که افتادگی‌های جزئی یا غبغب بسیار کوچکی دارند، کارساز است. بنابراین، کسانی که غبغب‌های بزرگ یا افتادگی‌های شدیدی دارند، بهتر است که از روش‌های دیگری استفاده کنند. برخی از روش‌های خانگی برای از بین بردن غبغب عبارت‌اند از:

 • جویدن آدامس
 • فشردن زبان به سطح سقف دهان
 • چرخاندن گردن
 • ماساژ دادن ناحیه زیرین فک
 • ماساژ دادن زیر چانه با روغن جوانه گندم و روغن زیتون
 • گرداندن روغن در دهان
 • مصرف ویتامین E به میزان کافی
 • مصرف چای سبز، کره کاکائو و خربزه
 • و…

1- جویدن آدامس برای رفع غبغب

از بین روش‌های خانگی برای از بین بردن غبغب، جویدن آدامس ساده‌ترین روش است که باعث کاهش چربی ناحیه گردن و چانه می‌شود. جویدن آدامس باعث افزایش جریان خون در آن ناحیه شده و مقدار چربی کاهش پیدا می‌کند.

راه‌های پیشگیری غبغب و روش‌های خانگی برای رفع آن

2-  عقب و جلو کردن فک پایین

ورزش روی ناحیه فک و زیر فک می‌تواند چربی اضافه را از بین ببرد و در نتیجه، غبغب از بین می‌رود. یکی از بهترین ورزش‌ها برای از بین بردن غبغب، همین حرکت است. برای انجام این تمرین باید سر خود را صاف نگه دارید و فک پایین را تا جایی که می‌توانید به سمت بیرون فشار دهید و ۱۰ ثانیه در این وضعیت بمانید و بعد به حالت عادی برگردید. حرکت را حداقل ۱۵ بار در روز تکرار کنید.

راه‌های پیشگیری غبغب و روش‌های خانگی برای رفع آن

3- بالا بردن سر و غنچه کردن لب

برای انجام این تمرین، ابتدا باید سر خود را رو به بالا بگیرید و به سقف نگاه کنید. سپس، لب‌های خود را غنچه کنید و برای ۱۰ ثانیه در این وضعیت بمانید. این حرکت را ۱۰ بار تکرار کنید.

راه‌های پیشگیری غبغب و روش‌های خانگی برای رفع آن

4- ماساژ دادن و غلتاندن توپ زیر چانه

اگر انجام حرکت‌ها و تمرین‌های بالا برای شما سخت است، می‌توانید این تمرین را انجام دهید که در واقع، ماهیچه‌های زیر فک و چانه را مالش و ماساژ می‌دهیم. برای انجام این تمرین، باید یک توپ کوچک حدود ۲۵ سانتی‌متری را زیر چانه خود قرار دهید و سپس، با چانه به توپ فشار بیاورید. این کار را تا ۲۵ بار در روز تکرار کنید. روش ساده‌تر این است که یک توپ کوچک‌تر را انتخاب کنید و آن را در زیر چانه‌ی خود بچرخانید.

رفع غبغب با جدیدترین ابزارها و دستگاه‌ها

همان طور که قبلاً گفته شد، روش‌های سنتی و خانگی برای رفع غبغب‌هایی مناسب است که اندازه‌ی کوچکی دارند و این روش‌ها در مدت طولانی تاثیر خود را خواهند داشت. پس، اگر دنبال روش‌هایی هستید که زودتر جواب بگیرید، باید به سراغ روش‌های دیگر بروید.

خوشبختانه، در چند دهه‌ی گذشته، ابزارها و دستگاه‌های گوناگونی برای از بین بردن غبغب ساخته شده‌اند که با آن‌ها و توسط پزشک متخصص می‌توانید از شر غبغب خلاص شوید. دستگاه‌هایی که برای این کار در بازار وجود دارند هم به شک مکانیکی و هم برقی هستند. معمولاً آن دستگاه‌ها را زیر چانه قرار می‌دهند که در نتیجه، باعث لاغر شدن غبغب می‌شود. مانند:

 • رفع غبغب با لیزر یا لیپولیز
 • رفع غبغب با هایفوتراپی
راه‌های پیشگیری غبغب و روش‌های خانگی برای رفع آن
راه‌های پیشگیری غبغب و روش‌های خانگی برای رفع آن

به عنوان یک جمع‌بندی و نتیجه‌گیری، بهتر است بدانید که هیچ داروی گیاهی برای رفع غبغب وجود ندارد. با انجام تمرین‌های ورزشی، رعایت رژیم غذایی و استفاده از روش‌های دیگر می‌توان غبغب را از بین برد. روی هم رفته، حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید تا بهترین روش را انتخاب کنید. شما می‌توانید از مشورت‌های کلینیک دکتر مریم خیرآبادی هم استفاده کنید.

4.9 از 12 امتیاز

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
کلینیک زیبایی دکتر مریم خیرآبادی در فردیس کرج
تزریق فیلرهای جدید PCL

ماندگاری 3 ساله

برای اطلاع بیشتر از تزریق این نوع فیلرهای ماندگار و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.